MOBILITA PRE ĽUDÍ S HENDIKEPOM.

mini emobilita – mobilita – hendikepovaní vodiči mini emobilita – mobilita – hendikepovaní vodiči

Nové MINI Electric ponúka modifikácie, ktoré umožňujú ľuďom s hendikepom vychutnať si slobodu toho, že môžu sami riadiť vozidlo. Tieto modifikácie zahŕňajú pridanie prstenca akcelerátora na volant a páku ručne ovládanej brzdy hneď vedľa neho, aby mohol vodič plne ovládať automobil výlučne rukami.

Uzavretý prstenec akcelerátora sa nachádza vo vnútornom priemere volantu a umožňuje komfortné manuálne ovládanie zrýchľovania tlakom ruky. Jeho tvar umožňuje vodičovi mať po celý čas obe ruky na volante. Pre uľahčenie parkovania a štartovania s prstencom akcelerátora je k dispozícii špeciálne nastavenie s redukovanou charakteristikou akcelerácie. Prstenec akcelerátora je možné deaktivovať tlačidlom a v prípade potreby sa dá odstrániť, vďaka jeho bezdrôtovej funkčnosti.

Páka ručne ovládanej brzdy si vyžaduje minimálnu námahu a funguje presne ako bežný brzdový pedál, čiže najprv s využitím rekuperačného brzdenia a až potom so štandardnými frikčnými brzdami. Originálne pedále sú oddeleného od priestoru pre nohy krytom, aby neboli stlačené omylom. Tento je pre iného vodiča možné jednoducho odstrániť a umožniť jazdu s MINI pomocou pedálov.

"Pre mňa znamená rozmanitosť to, že umožníme zdieľať typický MINI jazdný zážitok všetkým. A to platí samozrejme aj pre elektrické MINI. Naším cieľom je poskytnúť rovnaký prístup každému k takýmto dôležitým inováciám,“ hovorí Stefanie Wurst, riaditeľka MINI.

K vývoju tohto riešenia prispela okrem iných aj inštruktorka bezpečnej jazdy Tina Schmidt-Kiendl, ktorá používa vozík. „Dizajn a konštrukcia MINI Electric sú v takejto forme výborne prístupné. S dvojitou rekuperáciou máte plnú kontrolu pre okamžitú akceleráciu aj brzdenie,“ povedala Schmidt-Kiendl po svojej skúšobnej jazde po Mníchove so Stefanie Wurst na sedadle spolujazdca.