dam Image

História.

Ukázalo sa, že tento biely Austin 7 Classic Mini, ročník 1959 v úplne pôvodnom stave, je jedným z pôvodných 30 kusov, ktoré sa v roku 1959 vyrobili v Holandsku, a môže sa pochváliť hneď niekoľkými jedinečnými prvkami holandskej výroby. V závode Molenaar v holandskom Amersfoorte sa celkovo vyrobilo niečo cez 4 000 vozidiel MINI. Kým mnohé ich súčasti sa dovážali priamo zo Spojeného kráľovstva, čalúnenie interiéru týchto Mini Classic sa vyrábalo lokálne – a čo je vtipné, plnilo sa skutočnými konskými vlasmi! Keďže jeho prvý majiteľ nikdy nezašiel ďaleko od svojho okresu a druhý majiteľ mu koncom 80. rokov našiel bezpečné útočisko vo svojej stodole, tento kus histórie MINI sa šťastlivo zachoval neporušený.

dam Image

Reštaurátorský tím.

V duchu osláv znovuobjaveného domáceho hrdinu sme reštaurátorský tím poskladali výlučne zo zváračov, karosárov a odborníkov na lak či motory vybraných spomedzi 1 500 zamestnancov miestneho automobilového závodu. Niektorí z nich do tohto projektu vniesli viac než 30 rokov skúseností vo svojom odbore a tento veterán značky Mini sa tak spoľahlivo dostal iba do tých najpovolanejších rúk.

dam Image

Slávnostné uvedenie.

Toto Mini sme starostlivo, kus po kuse, rozobrali a postupne znova poskladali. Z každého originálneho dielu, z ktorého sa dalo, sme vytvorili repliku – s maximálnym dôrazom na detaily. Niektoré z nich sme vyhotovili ručne, kým iné, vrátane malého štvorvalcového motora s výkonom 34 koní a prevodovky, sme podrobili dôslednej generálke. Neoceniteľnou súčasťou tímu sa stala aj komunita MINI, ktorá nám pomohla vypátrať cenné náhradné diely z najrôznejších kútov sveta. Dnes sa už jeden z najstarších modelov MINI leskne v pôvodnej farbe Farina Grey z roku 1959, plne pripravený začať nový život nabitý dobrodružstvom.