MINI EURO 6 – PRIPRAVENÉ PRE EURO 6D-TEMP.

Význam emisnej normy Euro 6 pre vozidlá MINI – a jej benefity tak pre vodičov MINI ako aj pre životné prostredie.
MINI FAQ – rde2 – životné prostredie

ČO JE RDE2?

RDE2 je druhou fázou prísneho merania a testovania emisií (z anglického Real Driving Emissions, t. j. skutočné jazdné emisie).
Tieto testy zaviedla EÚ ako doplnok k WLTP (z anglického World harmonised Light vehicle Test Procedure) v roku 2017, s cieľom zvýšiť ekologickosť automobilov predovšetkým obmedzením emisií oxidov dusíka (NOx).

Test RDE používa špecifickú techniku, namontovanú na vozidle, ktorá meria zachytené škodlivé látky vo výfukových plynoch - nielen v laboratóriu, ale aj na reálnych cestách, v rozličných podmienkach, vrátane nasledovných:

 • Rozličné nadmorské výšky a teploty
 • Jazda so stúpaním aj klesaním
 • Mestské, mimomestské aj diaľničné úseky s rozličnými rýchlosťami

AKÝ JE ROZDIEL MEDZI EURO 6, EURO 6D A EURO 6D-TEMP?

Legislatívu Euro 6 zaviedla EÚ v roku 2015 s cieľom znížiť emisie výfukových plynov stanovením obmedzení ich množstiev, ktoré môžu cestné vozidlá vyprodukovať na kilometer jazdy. Prínos bol výrazný, testy však boli prehodnocované a následne aktualizované tak, aby poskytli presnejší obraz emisií počas reálnej jazdy, na reálnych cestách. Požiadavky normy Euro 6 sú odlišné pre benzínové a naftové vozidlá, keďže tie produkujú odlišné množstvá znečisťujúcich látok.

Od septembra 2019 musí spĺňať každý typ vozidla, registrovaný ako nový typ, takzvanú normu EU6d-TEMP. To znamená, že každý automobil musí prejsť cestnými skúškami, pri ktorých sa sledujú jeho emisie. Limity sú vyššie než tie pri laboratórnych testoch a prioritne sa týkajú oxidu uhoľnatého (CO), oxidov dusíka (NOx) a pevných častíc (PM).

Naftové vozidlá Benzínové vozidlá

 • CO: 0,50 G/KM
 • NOx: 0,08 G/KM
 • PM: 0,005 G/KM

 • CO: 1,0 G/KM
 • NOx: 0,06 G/KM
 • PM: 0,005 G/KM (IBA PRIAME VSTREKOVANIE)

MINI grafika - emisie

Emisná norma EÚ definuje limity emisií škodlivých látok vo výfukových plynoch, ako sú napríklad oxidy dusíka alebo pevné častice, v rámci EÚ. Limity sa môžu líšiť v závislosti od motora a typu vozidla.

V rámci RDE testov boli aktuálne upravené limitné hodnoty emisií NOx:

 • od cca. 128 mg/km do 80 mg/km pre naftou poháňané vozidlá
 • od cca. 96 mg/km do 60 mg/km pre benzínom poháňané vozidlá

Vozidlá, ktoré boli typovo schválené podľa predošlých noriem (Euro 6d-TEMP), budú musieť byť otestované znovu a v prípade potreby dodatočne upravené tak, aby mohli byť predávané od januára 2021. Od januára 2021 budú musieť všetky vozidlá splniť emisný test Euro 6d v reálnej premávke, s nižšími limitmi, účinne sa vyrovnávajúcimi výsledkom laboratórnych testov. V júli 2020 MINI optimalizovalo všetky modely MINI Countryman tak, aby spĺňali normu Euro 6d-TEMP. Všetky ostatné modely MINI ho budú nasledovať.

ČO ZNAMENAJÚ EMISNÉ NORMY EURO 6D A EURO 6D-TEMP PRE VÁS AKO VODIČA?

MINI (BMW Group) prechádza procesom fundamentálnej transformácie, v rámci ktorej získavajú obzvlášť výraznú a podstatnú rolu udržateľnosť a moderná mobilita.


Od júna 2019 spĺňajú všetky novo vyrobené modely BMW a MINI emisnú normu Euro 6d-TEMP.


Presnejšie, všetky benzínové varianty MINI 3-dverového, MINI 5-dverového a MINI Cabrio, ako aj MINI Clubman a MINI Countryman, boli vybavené filtrom pevných častíc a spĺňajú emisnú normu Euro 6d-TEMP.


To potvrdzuje neustálu priebežnú snahu MINI optimalizovať emisie svojich aktuálnych modelov. Varianty MINI Clubman a MINI Countryman s naftovým motorom spĺňajú emisnú normu Euro 6d-TEMP už od marca 2018.


Jednoducho povedané, celá naša paleta vozidiel je šetrnejšia k životnému prostrediu, ale aj k vášmu vrecku, keďže v niektorých mestách a regiónoch budú musieť vodiči vozidiel, ktoré nespĺňajú emisnú normu Euro 6d, platiť extra poplatok za prejazd tzv. nízkoemisnými zónami.


Od januára 2021 bude povinná RDE úroveň 2 a BMW aj MINI už teraz pracujú na prechode, ktorý má priniesť splnenie požiadaviek novej testovacej procedúry, pre všetky nastávajúce modely. Naše portfólio krok po kroku pripravujeme novými technickými verziami alebo modifikáciami našich motorizácií. To nám pomôže dosiahnuť komplexný súlad s normou WLTP, pre celú modelovú ponuku.


Ak máte akékoľvek otázky ohľadom Euro 6d, napríklad na tému testovacích procedúr, miestnych poplatkov, alebo daňových sadzieb, neváhajte sa obrátiť na nás na adrese zakaznicky.servis.sk@bmw.com - alebo kontaktovať vášho miestneho predajcu MINI.

MINI FAQ – rde2 – žena