ELEKTROMOBILITA.

elektrické mini – nabíjanie
ZJEDNODUŠENÉ NABÍJANIE

MINI NABíJANIE.

MINI dobre rozumie dôležitosti možností nabíjania, doma aj na verejnosti. Preto sme vyvinuli viacero spôsobov ako nabíjať a sprístupnili sme ich vodičom po celej Európe. Uzavreli sme aj viaceré partnerstvá, aby ste mohli získať prístup k najväčšej sieti nabíjacích staníc. Takže nech už vás cesta zavedie kamkoľvek, nabíjacia stanica bude pravdepodobne bližšie, než by ste čakali. Privítajte elektrickú budúcnosť.
elektrické mini - deliaca línia - elektrické logo

NABÍJANIE DOMA.

DOMÁCA ZÁSUVKA.

Pre domáce nabíjanie v podstate ani nepotrebujete žiadnu zložitú inštaláciu či prístroj.

Stačí použiť štandardný nabíjací kábel a adaptér, ktoré sú súčasťou výbavy vášho čisto elektrického MINI, pre jeho pripojenie do bežnej domácej 230-voltovej zásuvky (SchuKo).

2,5 hodiny pomalého nabíjania vám postačí na ďalšiu krátku cestu do 50 km.

Celá noc nabíjania z domácej zásuvky vám v priemere poskytne dosť energie na niekoľko dní jazdenia po meste.

elektrické mini – nabíjanie – domáca zásuvka
elektrické mini – nabíjanie – wallbox

RÝCHLEJŠIE NABÍJANIE CEZ WALLBOX.

Všetky zariadenia Wallbox vám ponúkajú komfortnú rýchlejšiu alternatívu nabíjania v porovnaní s bežnou domácou zásuvkou, ak chcete svoj elektromobil pravidelne nabíjať doma.

Viac výkonu: Samostatný 3-fázový Wallbox s výkonom 11 kW vám vo všeobecnosti zrýchli nabíjanie až trojnásobne. Vaše čisto elektrické MINI tak môže byť plne nabité približne za 3,5 hodiny.

Bezpečnosť predovšetkým: Wallbox je skonštruovaný s ochranou proti prehriatiu a ističom, pre umožnenie trvalo vysokého zaťaženia.

Komfort: Nikde nenabijete svoje vozidlo tak pohodlne ako na mieste, kde cez deň alebo v noci trávite najviac času.

Pre inštaláciu zariadenia Wallbox potrebujete odbornú pomoc certifikovaného elektrikára. Ak máte záujem o inštaláciu nabíjacej stanice MINI Wallbox, ochotne vám nájdeme takého špecialistu vo vašej oblasti. MINI vám teraz ponúka mimoriadne atraktívne možnosti na financovanie vášho zariadenia Wallbox spolu s vaším čisto elektrickým MINI.

Viac informácií o nabíjacích staniciach Wallbox v našej ponuke nájdete vpravo dolu.

Sivá deliaca línia

CENA OSTÁVA ROVNAKÁ.

Keďže sa elektrina pre domácnosti účtuje na kWh, je z hľadiska nákladov úplne jedno, či svoje MINI doma nabíjate rýchlo alebo pomaly.
Sivá deliaca línia
elektrické mini – nabíjanie – deliaca línia

VEREJNÉ NABÍJANIE.

Budúcnosť je jasná a elektrická. Tu je niekoľko zaujímavých príkladov ako si dokážete prispôsobiť elektrický životný štýl svojmu dennému režimu a štýlu jazdenia. Privítajte elektrickú budúcnosť už dnes.
elektrické mini – nabíjanie – verejné nabíjanie

MAXIMÁLNE VYUŽITIE ČASU PARKOVANIA.

Stále viac obchodov a nákupných centier ponúka bezplatné využitie AC alebo DC nabíjacích staníc na svojich parkoviskách. Aj množstvo hotelov chce byť vnímané ako ekologickejšie a snaží sa uspokojiť aj hostí s elektrickými vozidlami. Aj viaceré parkovacie domy začínajú ponúkať parkovacie miesta bez extra poplatku za elektrickú prípojku.

Aj váš zamestnávateľ môže zvážiť vytvorenie nabíjacích možností pre vás a vašich kolegov, ak mu to priestor umožňuje.

elektrické mini – nabíjanie – ilustrácia
elektrické mini – nabíjanie – typ 2

NABÍJACÍ KÁBEL TYPU 2.

Mnohé AC nabíjacie stanice vyžadujú, aby ste si so sebou priniesli svoj vlastný nabíjací kábel Typ 2. Ponúkajú ten istý prúd ako váš domáci Wallbox, pričom môžete nabíjať MINI COOPER SE 3-DVEROVÉ tým istým výkonom 11 kW a plug-in hybridné MINI COUNTRYMAN výkonom 3,7 kW. Kábel Typ 2 je súčasťou vášho MINI a umožňuje vám nabíjať všade kam idete. Ponuku ďalších káblov nájdete nižšie.

RÝCHLONABÍJAČKY CCS.

Kamkoľvek sa vyberiete, vaše čisto elektrické MINI už ani nemôže byť lepšie vybavené. Využiť môžete aj rýchlonabíjačky s nabíjacím výkonom až do 50 kW systému CCS (Combined Charging System, t. j. kombinovaný nabíjací systém). Sú štandardom rýchleho nabíjania v Európe.

Horná časť konektora pripomína konektory Typ 2, zatiaľ čo výkonnejšia dolná časť umožňuje nabíjanie jednosmerným prúdom (DC) a oveľa vyšším napätím aj prúdom. Kým striedavý prúd (AC) musí vaše vozidlo konvertovať, DC prúd priamo nabíja jeho batériu.

CCS nabíjačky sú vybavené aj nabíjacím káblom, čiže pre ne nepotrebujete žiadnu extra výbavu. Kombinácia prakticky dimenzovanej nabíjacej kapacity a stabilného nabíjacieho výkonu vášho MINI sa postarajú o to, že máte k dispozícii viacero ciest na dosiahnutie cieľa. A k tomu vždy niekoľko možností nabíjania na dosah.

Prosím vezmite do úvahy, že plug-in hybridy zvyčajne nepodporujú CCS, keďže ich menšia batéria nezvládne také množstvo energie.

elektrické mini – nabíjanie – rýchlonabíjačky ccs
Sivá deliaca línia

RÝCHLO A ČISTO.

Vedeli ste, že verejná nabíjacia infraštruktúra v Nemecku je zásobovaná na 100 % zelenou alebo obnoviteľnou elektrickou energiou?
Sivá deliaca línia
elektrické mini – deliaca línia
MINI Electrify Program

ELECTRIFY YOUR DRIVE WITH MINI FINANCIAL SERVICES.

With the help of MINI Financial Services you can not only easily get your new MINI Electric. On top all the add-on features like Wallbox (essential + plus), Fast Charger Adapter, Rapid public charging cable (…) can be added to your financing agreement too.

elektrické mini – deliaca línia

RÝCHLONABÍJANIE.

Čo to je? A kedy ho mám využiť?
elektrické mini – rýchlonabíjanie

Ak ste na dlhej ceste a ponáhľate sa, rýchlonabíjačka sa vám bude hodiť. Rýchlonabíjacie stanice DC typ 3 majú rozličné úrovne prúdu a niektoré elektromobily dokážu nabiť na 80 % iba za 20-30 minút. Vo všeobecnosti platí, že vyšší prúd nabije vozidlo rýchlejšie. Rýchlosť nabíjania však môže závisieť aj od typu nabíjacieho portu. Nie všetky vozidlá sú štandardne vybavené rýchlonabíjacím DC portom a mnohé plug-in hybridné vozidlá používajú iba typ 1 alebo typ 2.

Kým domáce nabíjačky používajú striedavý prúd (AC), ktorý samotné vozidlo mení na jednosmerný prúd (DC), nabíjačka typu 3 priamo nabíja batériu vozidla jednosmerným prúdom. Sleduje stav nabitia vozidla a dodáva mu toľko energie, koľko vozidlo zvládne bez preťaženia nabíjacieho systému a poškodenia batérie. To umožňuje nabíjať vozidlo rýchlejšie. Je tiež potrebné vziať do úvahy, že studená batéria sa nabíja pomalšie než zohriata. Len čo sa nabíjanie začne a batéria sa zohreje, kilowatty energie stúpnu na maximum nabíjacieho výkonu vozidla.

mini electromobility – divider line


ZMENIŤ HODNOTY.


Jednoducho zmeňte dolu uvedené hodnoty, ak chcete získať najaktuálnejšie porovnanie.

MINI Electric
Porovnateľné benzínové vozidlo
Potenciálna ročná úspora

Zmeny hodnôt ovplyvnia kalkulácie a ušetrené sumy. Predvolené hodnoty boli stanovené na základe priemerných cien za posledných 12 mesiacov. Všetky uvedené informácie sa môžu zmeniť.

KALKULAČKA ČASU NABÍJANIA.

Posunutím tlačidla nastavte priemerný denný nájazd kilometrov
km
0 km 200 km
plné nabitie za týždeň
x
Každý deň potrebujete takýto zlomok plného nabitia
%
koľko ušetríte v porovnaní s podobným benzínovým vozidlom

NABÍJANIE DOMA CEZ NOC:

Trvanie hodín
 
Náklady
 
Trvanie hodín
 
Náklady
 

Nabíjanie na verejných nabíjacích staniciach:

Trvanie hodín
 
Náklady
 
Trvanie hodín
 
Náklady
 

Dojazd na jedno nabitie sa kalkuluje na základe testovacieho cyklu, orientovaného na zákazníka. Skutočný dojazd závisí od množstva rozličných faktorov. Hlavne sú to: zvolená veľkosť kolies a pneumatík, osobný jazdný štýl vodiča, zvolená trasa, počasie, využitie kúrenia/klimatizácie a tepelnej predprípravy. V závislosti od externých faktorov, ako je napríklad napätie v sieti alebo vonkajšia teplota, sa reálne časy nabíjania od časov zobrazených v tejto kalkulačke môžu líšiť. Časy nabíjania vychádzajú z merania pri vonkajšej teplote 25°C.

elektrické mini – deliaca línia
elektrické mini – deliaca línia

FAQ - ČASTÉ OTÁZKY.


NABÍJANIE DOMA.

AKO SI NAINŠTALUJEM WALLBOX?

Pre správnu inštaláciu zariadenia MINI Wallbox odporúčame využiť náš inštalačný servis. Jednoducho si dohodnite túto službu s vaším MINI partnerom, pri kúpe zariadenia MINI Wallbox Essential. Náš inštalačný partner sa následne postará o potrebnú konzultáciu, inštaláciu a uvedenie do prevádzky.

Prehľad benefitov:
  • Kontrola požiadaviek elektrického pripojenia u vás
  • Odporúčanie vhodného miesta na inštaláciu na základe vašej osobnej parkovacej situácie
  • Inštalácia, pripojenie a uvedenie do prevádzky na vami vybranom mieste (vrátane max. 2 metrov povrchového káblového vedenia)
  • Vysvetlenie procesu nabíjania
  • Dvojročná záruka

AKÉ POŽIADAVKY MUSÍ SPLNIŤ MOJA GARÁŽ?
Odporúčame trojfázové elektrické pripojenie s poistkou aspoň 16 A, čo umožní nabíjanie vozidla výkonom 11 kW. Trojfázové pripojenie s poistkou 32 A je vhodnou investíciou do budúcnosti. Všetky plug-in hybridné vozidlá je možné nabíjať výkonom max. 3,7 kW, jednofázovým prúdom cez MINI Wallbox Essential.
AKÉ SÚ BENEFITY ZARIADENIA MINI WALLBOX ESSENTIAL?
Kratší nabíjací čas vďaka výkonom až do 7,4 kW (jednofázový prúd) alebo až do 11 kW (trojfázový prúd), dĺžka kábla 5 metrov, integrovaná detekcia chybného prúdu ("DC únik").
MÔŽEM VYUŽIŤ WALLBOX AJ NA NABÍJANIE VOZIDIEL INÝCH ZNAČIEK?
Áno, ak používajú konektor Typ 2 alebo konektor CCS (kombi).
AKÝ DLHÝ KÁBEL MÁ MINI WALLBOX ESSENTIAL?
5 metrov, s bezpečným pripevnením k zariadeniu Wallbox.
JE MOŽNÉ ODPOJIŤ KÁBEL OD ZARIADENIA WALLBOX?
Nie.
MÔŽEM SI NAINŠTALOVAŤ WALLBOX AJ VONKU?
Áno, MINI Wallbox Essential je certifikovaný aj pre vonkajšie použitie, podľa ochrannej triedy IP 54. To znamená, že jeho ochrana pred počasím absolútne nie je potrebná. Wallbox bol vyvinutý a certifikovaný pre vonkajšie použitie. Odporúčame však jeho inštaláciu v interiéri z dôvodu komfortu; tým sa zároveň zabráni jeho namrznutiu a zasneženiu v zime a udrží ho to po dlhší čas v čistote.
VYŽARUJE WALLBOX NEJAKÚ RADIÁCIU?
Nie. Komplexné elektromagnetické tolerančné testy potvrdili, že MINI Wallbox Essential nevyžaruje žiadnu radiáciu.
MÔŽEM WALLBOX ZAMKNÚŤ?
Počas procesu nabíjania je kábel zamknutý, spolu s vozidlom. BMW i Wallbox Connect je možné zamknúť aj keď sa nepoužíva.
MÔŽEM NECHAŤ VOZIDLO TRVALO PRIPOJENÉ K ZARIADENIU WALLBOX AJ KEĎ SOM PREČ NA
NIEKOĽKO TÝŽDŇOV?
Áno, znamená to však, že sa bude neustále spotrebovávať isté malé množstvo energie.
KOHO MÁM KONTAKTOVAŤ AK SA MI NA ZARIADENÍ WALLBOX VYSKYTNE PROBLÉM?
Ak sa po inštalácii zariadenia Wallbox vyskytnú neočakávané problémy, alebo ak má váš Wallbox poruchu, môžete kontaktovať predajcu značky MINI, ktorý vám poskytne potrebné informácie ohľadom ďalšieho postupu.

MINI CHARGING.

AKO NÁJDEM NABÍJACIE STANICE MINI CHARGING?

Navigačný systém MINI vám ponúka priamy prístup ku všetkým nabíjacím staniciam v sieti MINI Charging.

Môžete tiež vyhľadať nabíjacie stanice: Keď vo vašom navigačnom systéme nastavíte „nabíjacie stanice“ ako špeciálny cieľ, zobrazí sa vám zoznam nabíjacích staníc vo vašom okolí.

Aplikácia MINI Charging vám ponúka ďalšiu možnosť tým, že vám umožňuje prístup k zoznamu všetkých dostupných nabíjacích staníc vo vašom smartfóne.

AKO FUNGUJE NABÍJANIE NA NABÍJACEJ STANICI?

Na odomknutie nabíjacích staníc a spustenie procesu nabíjania môžete použiť mapu MINI Charging alebo aplikáciu MINI Charging.

Niektoré nabíjacie stĺpy je možné ovládať pomocou aplikácie MINI Charging. Aplikácia, ktorá je vybavená integrovaným snímačom QR kódu, sa rovnako ľahko inštaluje, ako aj používa. Ak to chcete urobiť, stiahnite si aplikáciu, zadajte číslo vašej zmluvy MINI Charging a váš PIN kód.

AKO ZAPLATÍM?
Nabíjanie vozidla je spoplatňované bezhotovostnými platbami – môžete pohodlne platiť prostredníctvom mesačného inkasa z vášho platobného účtu. Váš online účet MINI Charging vám poskytuje stály prehľad o vašich procesoch nabíjania a o nákladoch.
ČO POTREBUJEM VEDIEŤ O NABÍJANÍ?
1. Vypnite motor a zatiahnite ručnú brzdu.
2. Ak je to potrebné, nastavte pre nabíjaním prúd.
3. Nepoužívajte žiadne predlžovacie káble.
4. Nabíjací kábel vždy pripájajte a odpájajte v nižšie uvedenom poradí.

Pripájanie:
 
1. Pripojte kábel do zásuvky
2. Pripojte kábel do vozidla.

Odpájanie:
 
1. Odpojte kábel od vozidla.
2. Odpojte kábel zo zásuvky.


LED svetelná signalizácia:

  • Biela: Signalizačné svetlo
  • Červená: Chyba nabíjania
  • Oranžová: Spúšťanie procesu
  • Modrá: Nabíjanie prebieha
  • Zelená: Nabitie je kompletné

Dôležitá poznámka: Zamknite vozidlo - proces nabíjania sa začne iba vtedy, keď je vozidlo zamknuté.
EXISTUJE ROZDIEL MEDZI NABÍJANÍM STRIEDAVÝM PRÚDOM (AC) A JEDNOSMERNÝM PRÚDOM (DC)?

Bežné nabíjanie striedavým prúdom (AC):

Takto sa nabíja vaše vozidlo efektívne, hlavne cez noc, ale aj počas dňa. V porovnaní s domácou sieťovou zásuvkou poskytuje nabíjacia stanica na striedavý prúd viac energie a dokáže nabiť batériu za pár hodín. Tento typ nabíjacej stanice sa skrátene označuje ako AC nabíjacia stanica.

Rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom (DC):

Ak potrebujete vozidlo rýchlo nabiť, sú nabíjacie stanice s jednosmerným prúdom lepšou voľbou. Dokážu rýchlo dobiť batériu vášho vozidla – napríklad počas nákupu alebo návštevy reštaurácie. Proces nabíjania trvá od 30 do 40 minút. Tento typ nabíjacej stanice sa skrátene označuje ako DC nabíjacia stanica.

KOHO MÁM KONTAKTOVAŤ PRI PROBLÉMOCH S NABÍJACÍM STĹPOM?

Viac informácií nájdete na stránke www.mini-charging.com

Ak narazíte na problém s nabíjacím stĺpom, kontaktujte jeho prevádzkovateľa. Jeho kontaktné číslo sa zvyčajne nachádza na nabíjacom stĺpe.

KONTAKTNÝ PARTNER?

Tel. č. služieb zákazníkom značky MINI: +421 2 60202080

E-mail: infomini.sk@mini.com

Prevádzkové hodiny: od 9:00 do 18:00, pondelok až piatok

EKOLOGICKÉ A SOCIÁLNE ŠTANDARDY V DODÁVATEĽSKEJ SIETI.

KTORÉ SÚ HLAVNÉ SUROVINY, VYUŽÍVANÉ PRE VÝROBU VYSOKONAPÄŤOVEJ BATÉRIE MINI COOPER SE
A ČO ROBÍTE PRE TO, ABY SA ZÍSKAVALI ZODPOVEDNÝM SPÔSOBOM?

Hlavnými surovinami pre vysokonapäťovú batériu sú kobalt, lítium, grafit a nikel. Pre výrobu jej puzdra sa využíva hliník. MINI (BMW Group) je odhodlané vyvíjať dodávateľský reťazec, ktorý je zodpovedný, udržateľný a spĺňa naše vlastné vysoké štandardy etiky a ľudských práv. Každý nominovaný dodávateľ musí poskytnúť informácie o uplatnení environmentálnych, sociálnych a regulačných štandardov, vrátane rešpektovania ľudských práv a zákazu nútenej práce. Tesne spolupracujeme s dodávateľmi hlavných surovín, aby sme sa uistili, že sa všetky materiály získavajú zodpovedne, s cieľom chrániť a zveľaďovať životné prostredie, spolu so zaistením bezpečnosti a spokojnosti zamestnancov v každom bode dodávateľského reťazca. Taktiež pokračujeme vo vylepšovaní logistických operácií s cieľom znížiť dopad transportu komponentov do našich tovární.

POZNÁTE ZDROJE TÝCHTO SUROVÍN? A AKO ZAISTÍTE, ŽE VAŠI DODÁVATELIA DODRŽIAVAJÚ POŽIADAVKY NA UDRŽATEĽNOSŤ?
MINI (BMW Group) skúma pôvod surovín veľmi dôsledne a prísne. Pri voľbe dodávateľov sa držíme smernice OECD Due Diligence Guidance for Responsible Business Conduct (snaha o zodpovedné správanie pri podnikaní). Navyše, od našich priamych dodávateľov vyžadujeme aj to, aby ich dodávatelia takisto spĺňali smernice. Transparentnosť dodávateľskej siete je základom pre zaručenie našich požiadaviek udržateľnosti pre našich dodávateľov.
AKO ZARUČÍTE, ŽE SA POTREBNÝ KOBALT ZÍSKAVA ZODPOVEDNE?

Spolu s firmami BASF, Samsung SDI a Samsung Electronics sme sa zaviazali ťažiť kobalt udržateľným spôsobom. V spoločnom projekte v Konžskej demokratickej republike sa snažíme pochopiť, ako sa dajú zlepšiť životné a pracovné podmienky miestnych obyvateľov. Na prevenciu a zabránenie nepriaznivých dopadov, a aby sme nesklamali obyvateľov Konga, sme tiež poverili Nemeckú spoločnosť pre medzinárodnú spoluprácu (GIZ GmbH) zlepšením pracovných podmienok remeselnej ťažby kobaltu v pilotnom projekte v Konžskej demokratickej republike. Sme si vedomí našej zodpovednosti pri ťažbe a spracovaní surovín za normálnych podmienok. Pravidelne kontrolujeme ťažbu, spoznávame bane a pracovné metódy našich partnerov a staráme sa o čistú regeneráciu.
Okrem toho sa všeobecne snažíme znižovať potrebu dôležitých surovín ako je kobalt a BMW Group sa adekvátne tomu usiluje zvýšiť podiel recyklovaného kobaltu v článkoch batérií.

AKÉ KROKY PODNIKÁTE NA ZAISTENIE FÉROVÉHO A UDRŽATEĽNÉHO SPÔSOBU ZÍSKAVANIA HLINÍKA?

Pri získavaní hliníka nenakupujeme iba pre svoju vlastnú potrebu, ale poskytujeme tento materiál aj našim dodávateľom, spoľahlivo a za predvídateľné ceny. To vytvára vyššiu stabilitu plánovania na oboch stranách. Pre splnenie našich dlhodobých požiadaviek na udržateľnú produkciu hliníka v budúcnosti sa BMW Group stal prvým výrobcom automobilov, ktorý sa pridal k iniciatíve Aluminium Stewardship, aktívne požadujúcej ekologickú aj sociálnu udržateľnosť pre certifikovaný hliník na celom jeho hodnotovom reťazci, od ťažby až po recykláciu.
Zároveň sa snažíme uvádzať do našej výroby stále viac recyklovaného hliníka. Využitie druhotných surovín má pozitívny dopad obzvlášť na nasledujúce aspekty udržateľnosti: biodiverzita, emisie CO2 (obzvlášť pri surovinách s energeticky náročnou výrobou ako je hliník, oceľ a meď) alebo znižovanie odpadov. Priemerný podiel druhotného hliníka v našich vozidlách je 20 %. Pre hliníkové odliatky je to 40 %. Spolupracujeme s Aluminium Stewardship iniciatívou na certifikácii našich hliníkových partnerov, v súlade s existujúcimi štandardmi udržateľnosti. Viac informácií nájdete na stránke aluminium-stewardship.org

ODKIAĽ POCHÁDZA VAŠE LÍTIUM A AKO ZABEZPEČUJETE UDRŽATEĽNOSŤ JEHO ZÍSKAVANIA?
Lítium získavané pre komponenty MINI Cooper SE pochádza z Austrálie. Ťaží sa z depozitov tvrdého kameňa, ktoré spadajú pod najvyššie štandardy udržateľnosti. BMW Group stále pokračuje vo výskume, ktorého cieľom je zistiť, ako sa dajú materiály ako lítium nahradiť recykláciou batérií, opätovnou výrobou či koncepciami uzavretého reťazca.
AKÉ KROKY PODNIKÁTE NA ZAISTENIE POŽIADAVIEK NA UDRŽATEĽNOSŤ U SVOJICH
DODÁVATEĽOV?
Získanie maximálnej prehľadnosti o našom dodávateľskom reťazci nám pomáha už v zárodku odhaľovať prípadné problémy a účinne ich riešiť, často v spolupráci s dodávateľmi a ďalšími akcionármi. Zvýšenie transparentnosti a efektívnosti zdrojov v našom dodávateľskom reťazci je založené na našom dodržiavaní ekologických a sociálnych štandardov, tak ako sú zadefinované v štandarde udržateľnosti dodávateľskej siete BMW Group. Navyše dodržiavame aj medzinárodné štandardy ako sú napríklad smernice Globálnej kompaktnej iniciatívy OSN (Davos, 1/99), Deklarácia základných princípov a práv v práci (Ženeva, 6/98) alebo Medzinárodná organizácia práce a jej proces dodržiavania smerníc "Riadiacich princípov podnikania a ľudských práv OSN".
V AKOM BODE SA MINI COOPER SE STÁVA ZELENŠÍM NEŽ MINI COOPER S?
Ekologickosť akéhokoľvek elektrického auta závisí v konečnom dôsledku na elektrine, ktorou nabíja svoju batériu. Ďalším aspektom celoživotnej karbónovej stopy je energia, využívaná na výrobu batérie. Pri zohľadnení týchto faktov testy preukázali, že ak sa MINI Cooper SE nabíja obnoviteľným mixom elektrickej energie, tak si "odpracuje" emisie CO2, vzniknuté počas výroby, približne po 19 000 km. Počas celého životného cyklu sú emisie CO2 MINI Cooper SE o 40 % (EU mix), resp. až o 70 % nižšie než pri benzínovom MINI Cooper S. To znamená, že pri typických každodenných kilometrových nájazdoch trvá iba približne rok, kým začne MINI Cooper SE znižovať emisie skleníkových plynov, spôsobujúcich globálne oteplenie, namiesto ich produkovania.
elektrické mini – deliaca línia
elektrické mini – prehľad
ELEKTROMOBILITA.

ELEKTRIFIKÁCIA POHONU.

Elektrifikácia pohonu je mobilitou budúcnosti. Pozrime sa na rozličné MINI systémy a spoznajme niektoré bežné termíny.
elektrické mini – prehľad
DOJAZD.

AKO SA DOSTAŤ ĎALEJ.

Pozrieme sa na hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú dojazd elektrického vozidla.
elektrické mini – deliaca línia