ELEKTROMOBILITA.

mini electric – elektrické mini 3-dverové – mini se countryman

ELEKTRIFIKÁCIA POHONU.

Elektrifikácia pohonu je mobilitou budúcnosti. Pozrime sa na rozličné systémy MINI a spoznajme niektoré dôležité termíny.

elektrické mini – deliaca línia

ČISTO ELEKTRICKÉ VOZIDLÁ.

mini electric – elektrická jazda – batéria

LÍTIUM AKO POHON.

Čisto elektrické vozidlá, poháňané batériou a označované anglickou skratkou BEV (Battery Electric Vehicle), sa nabíjajú z externého zdroja a rekuperačným brzdením. Nepotrebujú benzín ani naftu a produkujú nulové lokálne emisie.
elektrické mini – deliaca línia
elektrické mini – motor – pohon a podvozok elektrické mini – motor – pohon a podvozok

POHON.

Vysokonapäťová lítium-iónová batéria (1) je usporiadaná do tvaru písmena T a uložená pozdĺž podlahy vozidla. Tým sa ťažisko dostáva podstatne nižšie než pri MINI so spaľovacím motorom, čo zlepšuje stabilitu aj agilitu.

Elektrický motor (2) sa nachádza vpredu a priamo poháňa predné kolesá. Produkuje rovnaký výkon ako benzínový 2,0-litrový motor modelu Cooper S.

Prevodovka a ďalšie integrované elektronické systémy (3) sa nachádzajú vpredu pod kapotou nového 3-dverového MINI Cooper SE. Nabíjací port (4) je umiestnený v ľavej bočnej mriežke.

JAZDA.

Dynamická, zároveň však plynulá. Kompaktný pohonný systém čisto elektrického MINI produkuje extrémne nízke vibrácie a umožní vám nehlučne plávať mestom.

Rýchla a priama. Čisto elektrické MINI vám poskytne maximálny krútiaci moment hneď od rozjazdu, s mohutnou akceleráciou bez oneskorenia a bez prerušovania radením prevodových stupňov, s pozoruhodnými reakciami.

S pocitom jediného pedálu. Na druhý pedál môžete takmer zabudnúť. Akcelerátorom zrýchlite na požadované tempo. A stačí z neho zdvihnúť nohu na to, aby sa batéria začala dobíjať a aby sa vozidlo spomalilo až do zastavenia.

elektrické mini – strieborné a čierne – bočný pohľad elektrické mini – strieborné a čierne – bočný pohľad


MINI Cooper SE :

Spotreba elektrickej energie (kombinovaná - WLTP): 15,8 - 15,2 disclaimer Emisie CO2 (kombinované - WLTP): 0 g/km disclaimer Elektrický dojazd (kombinovaný - WLTP): 233 - 226 disclaimer Elektrický dojazd (kombinovaný - mesto): 312 - 297 disclaimer
sivá deliaca línia

ÚSPORA NÁKLADOV.

Menej je viac, vďaka 3-dverovému MINI Cooper SE. Je to o znížení počtu komponentov, ktoré potrebujú údržbu, v porovnaní so spaľovacím motorom. Udržiavanie vášho vozidla v top kondícii bude rozhodne lacnejšie

Zistite viac o dlhodobej úspore nákladov.

sivá deliaca línia
elektrické mini – strieborné a čierne – bočný pohľad

MINI COOPER SE.

NAJPOKROČILEJŠIA EVOLÚCIA MINI.

od 36 510 €MINI Cooper SE :

Spotreba elektrickej energie (kombinovaná - WLTP): 15,8 - 15,2 disclaimer Emisie CO2 (kombinované - WLTP): 0 g/km disclaimer Elektrický dojazd (kombinovaný - WLTP): 233 - 226 disclaimer Elektrický dojazd (kombinovaný - mesto): 312 - 297 disclaimer
elektrické mini – deliaca línia

PLUG-IN HYBRIDY.

elektrické mini – elektrická jazda – nabíjacia stanica

KOMBINÁCIA POHONU Z OBOCH SVETOV.

Plug-in hybridné vozidlá, označované anglickou skratkou PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle), kombinujú pohon elektromotorom a konvenčným spaľovacím motorom.

MINI Cooper SE Countryman ALL4 disponuje výkonom 220 koní (162 kW). Najnovšia technológia batérií mu umožňuje jazdiť aj čisto elektricky s nulovými lokálnymi emisiami. Je ideálne pre elektrickú jazdu v meste a využívanie spaľovacieho motora na dlhšie vzdialenosti.

Nabíjať môžete komfortne z domácej zásuvky, na pracovisku, ale aj na verejnej nabíjacej stanici.

elektrické mini – deliaca línia
MINI Electric – motor – pohon a podvozok MINI Electric – motor – pohon a podvozok

KONŠTRUKCIA POHONU.

Motor TwinPower Turbo pod prednou kapotou (1) poháňa predné kolesá, pričom nádrž na palivo má umiestnenú vzadu (2).

V čisto elektrickom režime má vozidlo zadný pohon, s elektrickým motorom (3) uloženým vzadu a poháňajúcim zadné kolesá.

Batéria a elektronické systémy sa nachádzajú pod zadnými sedadlami (4).

JAZDA.

Spontánny priebeh výkonu.

Okamžitý rozbeh a zrýchelnie 0-100 km/h za 7,3 sekundy.

Rekuperácia brzdnej energie.
Batéria sa dobíja pri brzdení a pri uvoľnení pedálu akcelerátora.

Pohybová (kinetická) energia vozidla sa vtedy mení na elektrickú a ukladá sa do batérie. Pohon všetkých štyroch kolies ALL4.
Tento pohon optimalizuje trakciu a stabilitu na náročnom povrchu, pre rýchlejšie a presnejšie reakcie na meniacu sa jazdnú situáciu a stav vozovky. MINI Countryman Cooper SE môže využívať oba pohony samostatne, ale aj spoločne, pre vytvorenie výkonného pohonu oboch náprav.

mini cooper countryman all 4 – strieborné a čierne – bočný pohľad mini cooper countryman all 4 – strieborné a čierne – bočný pohľad


MINI Cooper SE ALL4 Countryman :

Spotreba paliva (kombinovaná - WLTP): 2 - 1,8 l/100 km disclaimer Spotreba elektrickej energie (kombinovaná - WLTP): 15,8 - 15,3 disclaimer Emisie CO2 (kombinované - WLTP): 44 - 40 g/km disclaimer Elektrický dojazd (kombinovaný - WLTP): 52 - 50 disclaimer Elektrický dojazd (kombinovaný - mesto): 61 disclaimer
mini cooper countryman all 4 – strieborné a čierne – bočný pohľad
MINI COUNTRYMAN PLUG-IN HYBRID.

IHNEĎ NA CESTE.

od 43 860 €MINI Cooper SE ALL4 Countryman :

Spotreba paliva (kombinovaná - WLTP): 2 - 1,8 l/100 km disclaimer Spotreba elektrickej energie (kombinovaná - WLTP): 15,8 - 15,3 disclaimer Emisie CO2 (kombinované - WLTP): 44 - 40 g/km disclaimer Elektrický dojazd (kombinovaný - WLTP): 52 - 50 disclaimer Elektrický dojazd (kombinovaný - mesto): 61 disclaimer
elektrické mini – deliaca línia

ĎALŠIE ELEKTRICKÉ KONCEPCIE.

Na cestách nájdete aj dve ďalšie koncepcie elektrickej mobility.

MILD HYBRIDY.

Rekuperačné brzdenie regeneruje energiu, ktorá by sa inak strácala pri spomaľovaní, ukladá ju do batérie a znovu využíva na pomoc spaľovaciemu motoru, ktorého prevádzka je vďaka tomu hospodárnejšia.

Mild hybrid sa nedá nabíjať z vonkajšieho zdroja, doma ani na verejnej nabíjacej stanici.

elektrické mini – elektrická jazda – plaketa mini energetic yellow
MINI Electric – motor – pohon a podvozok

PALIVOVÉ ČLÁNKY – POHON NA VODÍK

Vozidlá s vodíkovými palivovými článkami poháňa elektrický motor. Rozdiel však spočíva v tom, že si vyrábajú svoju vlastnú elektrickú energiu. Takže na rozdiel od BEV a PHEV nezískavajú energiu zo zabudovanej nabíjateľnej batérie. Na palube majú svoju vlastnú efektívnu elektráreň – palivový článok.
elektrické mini – deliaca línia

UDRŽATEĽNOSŤ.

Naša snaha o dosiahnutie udržateľnosti je zastrešujúcim princípom a je jasne viditeľná v implementácii štandardov v celom životnom cykle vozidiel. Začína sa to použitými surovinami, pokračuje spotrebou energie a končí sa recykláciou. Naším cieľom je dosiahnuť udržateľný hodnotový reťazec s recyklovanými a obnoviteľnými surovinami – vrátane dodávky energie.

Nejde iba o manažment zdrojov, teraz sa snažíme stanoviť aj CO2 stopu pre dodávateľský reťazec materiálov, pri uzatváraní kontraktov s dodávateľmi – ako integrované opatrenie v celom reťazci pridanej hodnoty, s ohľadom na znižovanie emisií.

Krok po kroku sa tak naša cesta smerom k ekologickej budúcnosti bez emisií stáva realitou.

elektrické mini – udržateľnosť – ilustrácia

KOHO ZAUJÍMA UDRŽATEĽNOSŤ?

Medzinárodná snaha o dosiahnutie elektrickej mobility rastie každým dňom. My s našimi udržateľnými a inovatívnymi vozidlami a službami mobility ponúkame efektívne riešenia pre elektromobilitu tak pre privátnych ako aj pre firemných klientov. Klimatická neutralita a mobilita bez emisií sa však plne dosiahne iba cez množstvo rozmanitých technológií elektrifikácie. Za týmto účelom pokračujeme vo vývoji technológií vodíkových palivových článkov pre nízkoemisné pohonné systémy.

To však nie je všetko. Zákazníci potrebujú informácie a poradenstvo, ktoré im umožnia pochopiť rozsah ich spotreby energie a nájsť spôsob ako pomáhať životnému prostrediu a zároveň šetriť peniaze. Zároveň musíme pracovať s verejnými organizáciami a pomáhať im nachádzať lepšie spôsoby manažmentu obnoviteľných zdrojov, pre splnenie nárokov zákazníkov aj smerníc.

elektrické mini – deliaca línia
elektrické mini – prehľad
NABÍJANIE.

DOMA AJ VONKU.

Potrebné "palivo" môžete "natankovať" kedykoľvek a kdekoľvek.
elektrické mini – dojazd
DOJAZD.

AKO SA DOSTAŤ ĎALEJ.

Pozrieme sa na hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú dojazd elektrických vozidiel.
elektrické mini – deliaca línia