ELEKTROMOBILITA.

elektrické mini – nabíjanie

EŠTE ĎALEJ PO ELEKTRICKEJ CESTE.

Ako si dokážete maximalizovať dojazd?
elektrické mini - deliaca línia - elektrické logo

AKÉ FAKTORY OVPLYVŇUJÚ DOJAZD?

elektrické mini - dojazd - ilustrácia

VEĽKOSŤ BATÉRIE.

Všeobecne platí, že čím väčšia je kapacita batérie, tým dlhší je dojazd. To je však iba časť príbehu.

Batérie sú najťažším a najdrahším komponentom elektrického automobilu. A prichádza bod zlomu, kedy väčšia batéria potrebuje silnejší motor na dosiahnutie rovnakého zrýchlenia, ako aj pevnejší podvozok a výkonnejšie brzdy na ovládnutie rýchlosti, hmotnosti a hybnosti. Je preto nevyhnutné, aby sme vytvorili optimálnu rovnováhu medzi hmotnosťou a dojazdom, pre dosiahnutie maximálnej efektivity a účinnosti zo zdrojov, ktoré využívame.

elektrické mini - dojazd - veľkosť batérie elektrické mini - dojazd - veľkosť batérie
Sivá deliaca línia

AKO MÔŽETE PREDĹŽIŤ ŽIVOTNOSŤ BATÉRIE ELEKTROMOBILU?

Vyhnite sa dlhšiemu ponechávaniu vozidla s batériou plne nabitou alebo plne vybitou. Ideálna miera nabitia je od 20 do 80 %, obzvlášť keď odchádzate na dlhšie obdobie. Plne nabíjajte batériu iba pri nutnosti dlhej jazdy.

Minimalizujte používanie rýchlonabíjačiek (DC, HPC). Pri niektorých dlhých cestách sú síce užitočné, ak však nabíjate svoj elektromobil cez noc, vašim nabíjacím potrebám by úplne malo postačovať nabíjanie cez portály typu 2.

Počasie pod kontrolou nemáte, ak je to však možné, vyhýbajte sa extrémne vysokým teplotám. Napríklad aspoň tak, že budete počas horúcich dní parkovať v tieni.

Sivá deliaca línia
elektrické mini - dojazd - externé faktory elektrické mini - dojazd - externé faktory


MINI Cooper SE :

Spotreba elektrickej energie (kombinovaná - WLTP): 15,8 - 15,2 disclaimer Emisie CO2 (kombinované - WLTP): 0 g/km disclaimer Elektrický dojazd (kombinovaný - WLTP): 233 - 226 disclaimer Elektrický dojazd (kombinovaný - mesto): 312 - 297 disclaimer

EXTERNÉ FAKTORY.

Dojazd elektrického vozidla môže ovplyvniť množstvo vonkajších faktorov.

 • Vietor
 • Rýchlosť (vlastný protivietor)
 • Aerodynamika vozidla
 • Vonkajšia teplota
 • Hustota vzduchu (môže mať vplyv na batériu)

Kým rovnaké faktory môžu ovplyvniť každé vozidlo, bez ohľadu na pohon, ich dopad na elektrické automobily je oveľa výraznejší.

Elektrické pohony majú prirodzene vysokú účinnosť - až do 80 % "od nádrže po kolesá", kým konvenčné spaľovacie pohony majú v tomto rozmedzí účinnosť iba 15 %. Každá najmenšia zmena sa však prejaví na ich celkovej spotrebe. Otvorené okná či strecha narúšajú obtekanie vozidla vzduchom a zvyšujú jeho odpor. Aj klimatizácia, pri zatvorených oknách, však zvyšuje potrebu. Ako teda riešiť tento rozpor? Všeobecne platí, že v zastavaných oblastiach je efektívnejšie otvoriť okná. Na rozdiel od toho na diaľnici je podstatne výhodnejšie okná aj strechu zavrieť a využiť klimatizáciu.
elektrické mini - deliaca línia

AKO JAZDIŤ EFEKTÍVNE.

PREDVÍDAVÁ JAZDA.

Rekuperácia.

Čisto elektrické vozidlá a plug-in hybridy dokážu využiť svoje elektrické motory na spomaľovanie vozidla a na premenu jeho kinetickej energie na elektrickú, pre dobíjanie batérie. Tento proces regeneratívneho brzdenia sa označuje termínom rekuperácia.

Jazda s jediným pedálom.

MINI Electric ponúka možnosť jazdy s jediným pedálom. Keď zošliapnete "plyn", tak zrýchľujete. Keď však tlak na tento pedál uvoľníte, tak brzdíte. Nie je to ale plné a tvrdé brzdenie všetkými štyrmi kolesami, ale plynulé spomalenie, ktoré môžete v prípade potreby zintenzívniť brzdovým pedálom.
Všeobecne platí, že pre maximálne možné využitie každého wattu energie je vhodné snažiť sa spomaľovať s minimálnym používaním brzdového pedálu. Takáto forma spomaľovania rekuperuje energiu a znižuje spotrebu, čiže sa postará o to, že ostane viac energie k dispozícii pre motor na zrýchľovanie. Chvíľku trvá, kým si na tento typ rekuperačného spomalenia bez používania brzdového pedálu zvyknete, rozhodne však stojí za to.

elektrické mini - dojazd - predvídavá jazda elektrické mini - dojazd - predvídavá jazda


MINI Cooper SE :

Spotreba elektrickej energie (kombinovaná - WLTP): 15,8 - 15,2 disclaimer Emisie CO2 (kombinované - WLTP): 0 g/km disclaimer Elektrický dojazd (kombinovaný - WLTP): 233 - 226 disclaimer Elektrický dojazd (kombinovaný - mesto): 312 - 297 disclaimer
elektrické mini - dojazd - zadný pohľad na mini electric


MINI Cooper SE :

Spotreba elektrickej energie (kombinovaná - WLTP): 15,8 - 15,2 disclaimer Emisie CO2 (kombinované - WLTP): 0 g/km disclaimer Elektrický dojazd (kombinovaný - WLTP): 233 - 226 disclaimer Elektrický dojazd (kombinovaný - mesto): 312 - 297 disclaimer

PLYNULÁ JAZDA.

Agresívna jazda, s prudkým zrýchľovaním a tvrdým brzdením, znamená mrhanie energiou. Aj pri rekuperatívnom brzdení získa systém späť iba časť energie. Keď teda chcete využiť energiu efektívne, upokojte sa, vychutnajte si plynulú dynamiku a pohodovo plávajte ulicami mesta.

VYUŽITIE REŽIMOV POHONU.

Každý režim pohonu naladí systém trochu odlišne, pre zvýraznenie úsporného alebo dynamického charakteru jazdy, podľa vášho výberu. Oplatí sa venovať nejaké jazdy tomu, aby ste spoznali charakteristiky jednotlivých režimov pohonu a dokázali každý z nich využiť. Režimy pohonu má vo svojej výbave každé elektrifikované MINI.
elektrické mini - dojazd - režimy pohonu
elektrické mini - deliaca línia - elektrické logo

AKO NAPLÁNOVAŤ DLHŠIU CESTU.

elektrické mini - dojazd - ilustrácia

POZNAJTE SVOJE TRASY.

Pozrite si nabíjacie stanice na trase.
Pozrite sa na mapu nabíjania (napr. MINI Charging) už pred odjazdom, aby ste získali prehľad vašich možností. Započítajte do itinerára čas potrebný na nabíjanie. V ideálnom prípade skombinujte nabíjacie zastávky s vašimi bežnými aktivitami ako sú prestávky na oddych alebo obed.

Menej je viac.
O jedno nabíjanie naviac z 10 % na 80 % je zvyčajne efektívnejšie, než čakanie na jedno plné nabitie na 100 %.

elektrické mini - dojazd - plánovanie trasy elektrické mini - dojazd - plánovanie trasy
elektrické mini - dojazd - nabíjací konektor elektrické mini - dojazd - nabíjací konektor

POKOJ NA DUŠI.

Kompatibilita.
MINI COOPER SE 3-DVEROVÉ je vybavené CCS konektorom, vďaka ktorému je kompatibilné takmer s každou verejnou nabíjačkou v Európe.

Nabíjacia mapa v aute.
Nabíjacia mapa v navigačnom systéme každého elektrického MINI vám poskytne prehľad všetkých kompatibilných nabíjacích staníc a znázorní všetky, ktoré máte na dojazd. A umožní vám kedykoľvek nasmerovať trasu k najbližšiemu symbolu nabíjacej stanice.

MAJTE SVOJU KARTU PO RUKE.

MINI Charging vám poskytuje prístup k viac než 100 000 nabíjacím bodom v celej Európe. Len v samotnom Nemecku ich je viac než 20 000. Proces nabíjania aktivujete veľmi jednoducho svojím smartfónom alebo nabíjacou RFID kartou.

Kliknite dolu pre viac informácií o platbách a pre pohľad na interaktívnu mapu všetkých nabíjacích staníc.

elektrické mini - dojazd - nabíjacia karta
elektrické mini – deliaca línia

FAQ - ČASTÉ OTÁZKY.


MINI CHARGING.

AKO NÁJDEM NABÍJACIE STANICE MINI CHARGING?
Navigačný systém MINI vám ponúka priamy prístup ku všetkým nabíjacím staniciam v sieti MINI Charging. Môžete tiež vyhľadať nabíjacie stanice: Keď vo vašom navigačnom systéme nastavíte „nabíjacie stanice“ ako špeciálny cieľ, zobrazí sa vám zoznam nabíjacích staníc vo vašom okolí. Aplikácia MINI Charging vám ponúka ďalšiu možnosť tým, že vám umožňuje prístup k zoznamu všetkých dostupných nabíjacích staníc vo vašom smartfóne.
AKO FUNGUJE NABÍJANIE NA NABÍJACEJ STANICI?
Na odomknutie nabíjacích staníc a spustenie procesu nabíjania môžete použiť mapu MINI Charging alebo aplikáciu MINI Charging. Niektoré nabíjacie stĺpy je možné ovládať pomocou aplikácie MINI Charging. Aplikácia, ktorá je vybavená integrovaným snímačom QR kódu, sa rovnako ľahko inštaluje, ako aj používa. Ak to chcete urobiť, stiahnite si aplikáciu, zadajte číslo vašej zmluvy MINI Charging a váš PIN kód.
AKO ZAPLATÍM?
Nabíjanie vozidla je spoplatňované bezhotovostnými platbami – môžete pohodlne platiť prostredníctvom mesačného inkasa z vášho platobného účtu. Váš online účet MINI Charging vám poskytuje stály prehľad o vašich procesoch nabíjania a o nákladoch.
ČO POTREBUJEM VEDIEŤ O NABÍJANÍ?
 1. Vypnite motor a zatiahnite ručnú brzdu.
 2. Ak je to potrebné, nastavte pre nabíjaním prúd.
 3. Nepoužívajte žiadne predlžovacie káble.
 4. Nabíjací kábel vždy pripájajte a odpájajte v nižšie uvedenom poradí.

Pripájanie:

 1. Pripojte kábel do zásuvky
 2. Pripojte kábel do vozidla.

Odpájanie:

 1. Odpojte kábel od vozidla.
 2. Odpojte kábel zo zásuvky.

LED svetelná signalizácia:

 • Biela: Signalizačné svetlo
 • Červená: Chyba nabíjania
 • Oranžová: Spúšťanie procesu
 • Modrá: Nabíjanie prebieha
 • Zelená: Nabitie je kompletné

Dôležitá poznámka: Zamknite vozidlo - proces nabíjania sa začne iba vtedy, keď je vozidlo zamknuté.

EXISTUJE ROZDIEL MEDZI NABÍJANÍM STRIEDAVÝM PRÚDOM (AC) A JEDNOSMERNÝM PRÚDOM (DC)?

Bežné nabíjanie striedavým prúdom (AC):

Takto sa nabíja vaše vozidlo efektívne, hlavne cez noc, ale aj počas dňa. V porovnaní s domácou sieťovou zásuvkou poskytuje nabíjacia stanica na striedavý prúd viac energie a dokáže nabiť batériu za pár hodín. Tento typ nabíjacej stanice sa skrátene označuje ako AC nabíjacia stanica.

Rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom (DC):

Ak potrebujete vozidlo rýchlo nabiť, sú nabíjacie stanice s jednosmerným prúdom lepšou voľbou. Dokážu rýchlo dobiť batériu vášho vozidla – napríklad počas nákupu alebo návštevy reštaurácie. Proces nabíjania trvá od 30 do 40 minút. Tento typ nabíjacej stanice sa skrátene označuje ako DC nabíjacia stanica.

KOHO MÁM KONTAKTOVAŤ PRI PROBLÉMOCH S NABÍJACÍM STĹPOM?

Viac informácií nájdete na stránke www.mini-charging.com.
Ak narazíte na problém s nabíjacím stĺpom, kontaktujte jeho prevádzkovateľa. Jeho kontaktné číslo sa zvyčajne nachádza na nabíjacom stĺpe.

MÔŽEM SI NAINŠTALOVAŤ WALLBOX AJ VONKU?
Áno, MINI Wallbox Essential je certifikovaný aj pre vonkajšie použitie, podľa ochrannej triedy IP 54. To znamená, že jeho ochrana pred počasím absolútne nie je potrebná. Wallbox bol vyvinutý a certifikovaný pre vonkajšie použitie. Odporúčame však jeho inštaláciu v interiéri z dôvodu komfortu; tým sa zároveň zabráni jeho namrznutiu a zasneženiu v zime a udrží ho to po dlhší čas v čistote.
KONTAKTNÝ PARTNER?

Tel. č. služieb zákazníkom značky MINI: +421 2 60202080

E-mail: infomini.sk@mini.com

Prevádzkové hodiny: od 9:00 do 18:00, pondelok až piatok

EKOLOGICKÉ A SOCIÁLNE ŠTANDARDY V DODÁVATEĽSKEJ SIETI.

KTORÉ SÚ HLAVNÉ SUROVINY, VYUŽÍVANÉ PRE VÝROBU VYSOKONAPÄŤOVEJ BATÉRIE MINI COOPER SE A ČO ROBÍTE PRE TO, ABY SA ZÍSKAVALI ZODPOVEDNÝM SPÔSOBOM?
Hlavnými surovinami pre vysokonapäťovú batériu sú kobalt, lítium, grafit a nikel. Pre výrobu jej puzdra sa využíva hliník. MINI (BMW Group) je odhodlané vyvíjať dodávateľský reťazec, ktorý je zodpovedný, udržateľný a spĺňa naše vlastné vysoké štandardy etiky a ľudských práv. Každý nominovaný dodávateľ musí poskytnúť informácie o uplatnení environmentálnych, sociálnych a regulačných štandardov, vrátane rešpektovania ľudských práv a zákazu nútenej práce. Tesne spolupracujeme s dodávateľmi hlavných surovín, aby sme sa uistili, že sa všetky materiály získavajú zodpovedne, s cieľom chrániť a zveľaďovať životné prostredie, spolu so zaistením bezpečnosti a spokojnosti zamestnancov v každom bode dodávateľského reťazca. Taktiež pokračujeme vo vylepšovaní logistických operácií s cieľom znížiť dopad transportu komponentov do našich tovární.
POZNÁTE ZDROJE TÝCHTO SUROVÍN? A AKO ZAISTÍTE, ŽE VAŠI DODÁVATELIA DODRŽIAVAJÚ POŽIADAVKY NA UDRŽATEĽNOSŤ?
MINI (BMW Group) skúma pôvod surovín veľmi dôsledne a prísne. Pri voľbe dodávateľov sa držíme smernice OECD Due Diligence Guidance for Responsible Business Conduct (snaha o zodpovedné správanie pri podnikaní). Navyše, od našich priamych dodávateľov vyžadujeme aj to, aby ich dodávatelia takisto spĺňali smernice. Transparentnosť dodávateľskej siete je základom pre zaručenie našich požiadaviek udržateľnosti pre našich dodávateľov.
AKO ZARUČÍTE, ŽE SA POTREBNÝ KOBALT ZÍSKAVA ZODPOVEDNE?
Spolu s firmami BASF, Samsung SDI a Samsung Electronics sme sa zaviazali ťažiť kobalt udržateľným spôsobom. V spoločnom projekte v Konžskej demokratickej republike sa snažíme pochopiť, ako sa dajú zlepšiť životné a pracovné podmienky miestnych obyvateľov. Na prevenciu a zabránenie nepriaznivých dopadov, a aby sme nesklamali obyvateľov Konga, sme tiež poverili Nemeckú spoločnosť pre medzinárodnú spoluprácu (GIZ GmbH) zlepšením pracovných podmienok remeselnej ťažby kobaltu v pilotnom projekte v Konžskej demokratickej republike. Sme si vedomí našej zodpovednosti pri ťažbe a spracovaní surovín za normálnych podmienok. Pravidelne kontrolujeme ťažbu, spoznávame bane a pracovné metódy našich partnerov a staráme sa o čistú regeneráciu. Okrem toho sa všeobecne snažíme znižovať potrebu dôležitých surovín ako je kobalt a BMW Group sa adekvátne tomu usiluje zvýšiť podiel recyklovaného kobaltu v článkoch batérií.
AKÉ KROKY PODNIKÁTE NA ZAISTENIE FÉROVÉHO A UDRŽATEĽNÉHO SPÔSOBU ZÍSKAVANIA HLINÍKA?

Pri získavaní hliníka nenakupujeme iba pre svoju vlastnú potrebu, ale poskytujeme tento materiál aj našim dodávateľom, spoľahlivo a za predvídateľné ceny. To vytvára vyššiu stabilitu plánovania na oboch stranách. Pre splnenie našich dlhodobých požiadaviek na udržateľnú produkciu hliníka v budúcnosti sa BMW Group stal prvým výrobcom automobilov, ktorý sa pridal k iniciatíve Aluminium Stewardship, aktívne požadujúcej ekologickú aj sociálnu udržateľnosť pre certifikovaný hliník na celom jeho hodnotovom reťazci, od ťažby až po recykláciu. Zároveň sa snažíme uvádzať do našej výroby stále viac recyklovaného hliníka. Využitie druhotných surovín má pozitívny dopad obzvlášť na nasledujúce aspekty udržateľnosti: biodiverzita, emisie CO2 (obzvlášť pri surovinách s energeticky náročnou výrobou ako je hliník, oceľ a meď) alebo znižovanie odpadov. Priemerný podiel druhotného hliníka v našich vozidlách je 20 %. Pre hliníkové odliatky je to 40 %. Spolupracujeme s Aluminium Stewardship iniciatívou na certifikácii našich hliníkových partnerov, v súlade s existujúcimi štandardmi udržateľnosti. Viac informácií nájdete na stránke aluminium-stewardship.org

ODKIAĽ POCHÁDZA VAŠE LÍTIUM A AKO ZABEZPEČUJETE UDRŽATEĽNOSŤ JEHO ZÍSKAVANIA?
Lítium získavané pre komponenty MINI Cooper SE pochádza z Austrálie. Ťaží sa z depozitov tvrdého kameňa, ktoré spadajú pod najvyššie štandardy udržateľnosti. BMW Group stále pokračuje vo výskume, ktorého cieľom je zistiť, ako sa dajú materiály ako lítium nahradiť recykláciou batérií, opätovnou výrobou či koncepciami uzavretého reťazca.
AKÉ KROKY PODNIKÁTE NA ZAISTENIE POŽIADAVIEK NA UDRŽATEĽNOSŤ U SVOJICH
DODÁVATEĽOV?
Získanie maximálnej prehľadnosti o našom dodávateľskom reťazci nám pomáha už v zárodku odhaľovať prípadné problémy a účinne ich riešiť, často v spolupráci s dodávateľmi a ďalšími akcionármi. Zvýšenie transparentnosti a efektívnosti zdrojov v našom dodávateľskom reťazci je založené na našom dodržiavaní ekologických a sociálnych štandardov, tak ako sú zadefinované v štandarde udržateľnosti dodávateľskej siete BMW Group. Navyše dodržiavame aj medzinárodné štandardy ako sú napríklad smernice Globálnej kompaktnej iniciatívy OSN (Davos, 1/99), Deklarácia základných princípov a práv v práci (Ženeva, 6/98) alebo Medzinárodná organizácia práce a jej proces dodržiavania smerníc "Riadiacich princípov podnikania a ľudských práv OSN".
V AKOM BODE SA MINI COOPER SE STÁVA ZELENŠÍM NEŽ MINI COOPER S?
Ekologickosť akéhokoľvek elektrického auta závisí v konečnom dôsledku na elektrine, ktorou nabíja svoju batériu. Ďalším aspektom celoživotnej karbónovej stopy je energia, využívaná na výrobu batérie. Pri zohľadnení týchto faktov testy preukázali, že ak sa MINI Cooper SE nabíja obnoviteľným mixom elektrickej energie, tak si "odpracuje" emisie CO2, vzniknuté počas výroby, približne po 19 000 km. Počas celého životného cyklu sú emisie CO2 MINI Cooper SE o 40 % (EU mix), resp. až o 70 % nižšie než pri benzínovom MINI Cooper S. To znamená, že pri typických každodenných kilometrových nájazdoch trvá iba približne rok, kým začne MINI Cooper SE znižovať emisie skleníkových plynov, spôsobujúcich globálne oteplenie, namiesto ich produkovania.
elektrické mini – deliaca línia
elektrické mini – prehľad
ELEKTROMOBILITA.

ELEKTRIFIKÁCIA POHONU.

Elektrifikácia pohonu je mobilitou budúcnosti. Pozrime sa na rozličné MINI systémy a spoznajme niektoré bežné termíny.
elektrické mini – prehľad
NABÍJANIE.

DOMA AJ VONKU.

Potrebné "palivo" môžete "natankovať" kedykoľvek a kdekoľvek.
elektrické mini – deliaca línia - elektrické logo