Zdá sa, že MINI, ktoré ste si vytvorili, nie je uložené. Ak sa chcete vrátiť a šperkovať ho ďalej, uložte si ho pod nejakým pekným menom a pri návrate môžete pokračovať tam, kde ste prestali.

 

Vaše jedinečné MINI, Ready to play.

Your MINI - exterior Your MINI - interior

Žiadosť o ponuku

Rezervovať testovaciu jazdu

The all-electric MINI side view
MINI Electric
MINI 3-DVEROVÉ
MINI 3-DVEROVÉ
MINI 5-DVEROVÉ
MINI CABRIO
MINI CABRIO
MINI Clubman
MINI Countryman
MINI Countryman S E side view
MINI COUNTRYMAN PHEV
MINI John Cooper Works side view
MINI John Cooper Works logo

COMING SOON!

author.product-selector.pdhNotAvailable.disclaimerInfo.text This component is currently unavailable. But feel free to look around. And come back soon if you can’t find what you’re looking for this time.
Elektrické MINI – biela a čierna – bočný pohľad spredu Elektrické MINI – biela a čierna – bočný pohľad spredu
MINI Cooper SE*: Kombinovaná spotreba energie v kWh/100 km: 15,2/15,9. kombinovaná spotreba paliva v l/100 km: 0, kombinované emisie CO2 v g/km: 0. A

ÚPLNE ELEKTRICKÉ MINI.

AKO SA ÚPLNE ELEKTRICKÝ POHON HODÍ K VÁŠMU ŠTÝLU JAZDY.

Budúcnosť je jasná a elektrická. Ak však stále nie ste presvedčení, existuje niekoľko presvedčivých spôsobov, ako sa prispôsobiť vašej rutine a štýlu jazdy. Objavte elektrickú budúcnosť.
The all-electric MINI The all-electric MINI

232 km

Dojazd (WLTP)

2,5 hodiny

80 % SOC (11 kW, AC)

32,6 kWh

Kapacita batérie (nominálna, 28,9 kWh )

35 minút

80 % SOC (50 kW, DC**)

50 kW

Vytvorené pre rýchle nabíjanie pomocou CCS

3,7 kW

Vrátane štandardného kábla

The all-electric MINI The all-electric MINI
Elektrické MINI – nabíjanie – zástrčka Elektrické MINI – nabíjanie – zástrčka

ZAČNITE KAŽDÝ DEŇ ÚPLNE NABITÍ.

The all-electric MINI The all-electric MINI

1

nočné nabíjanie

1

týždeň jazdy

The all-electric MINI The all-electric MINI

NOVÝ RYTMUS ŽIVOTA.

V okamihu, keď začnete jazdiť na úplne elektrickom MINI, si budete užívať nielen jazdu so zábavným výkonom, plynulú, intenzívnu akceleráciu a tichú prevádzku. Úplne elektrické MINI vám otvára úplne novú rutinu a životný štýl. Koniec koncov môžete „natankovať palivo“, ktoré potrebujete, kedykoľvek budete chcieť – doma.
Elektrické MINI – nabíjanie – domáca zástrčka

ZAPOJTE HO DOMA.

V skutočnosti na nabíjanie doma nepotrebujete žiadnu zložitú inštaláciu, ani jednotku. Jediné, čo musíte urobiť, je zapojiť ho do ktorejkoľvek bežnej 230 V elektrickej zásuvky (SchuKo) v domácnosti – a relaxovať.

Naše prieskumy ukazujú, že priemerná dochádzajúca osoba spotrebuje za deň menej ako 20 % batérie vozidla MINI Cooper SE. Aj keď používate vašu bežnú domácu elektrickú zásuvku, týchto 20 % sa nabije za približne 3 hodiny. Štandardný nabíjací kábel a adaptér sú samozrejme súčasťou vášho nového úplne elektrického MINI.

S voliteľným káblom režimu 3 môžete nabíjať kdekoľvek, kde zaparkujete.

MÔŽETE TO UROBIŤ POČAS SPÁNKU.

Konečne môžete mať všetko. Ráno sa zobudíte úplne odpočinutí a s „plnou nádržou“ a začnete svoj deň plný energie.

Presne ako mobilný telefón, môžete vaše úplne elektrické MINI zapojiť do domácej zásuvky cez noc a úplne sa nabije (pribl. 15 hodín).

Ak by ste náhodou parkovali v podzemnej parkovacej garáži, môžete sa opýtať prenajímateľa, či by nebolo možné nainštalovať jednoduchú zásuvku SchuKo pri vašom parkovacom mieste.

Elektrické MINI – nabíjanie doma – kábel a zástrčka

DOBRE VEDIEŤ.

Jedným zaujímavým faktom je to, že keďže sa elektrina pre domácnosti účtuje za kilowatty za hodinu, nebude z finančného hľadiska záležať na tom, či nabíjate MINI rýchlejšie alebo pomalšie.
Elektrické MINI – MINI Wallbox – nabíjanie doma

STENA S ENERGIOU.

Aj keď môžete vždy použiť váš štandardný nabíjací kábel doma alebo na dovolenke, zariadenie MINI Wallbox špičkovej kvality vám ponúka pohodlnú a rýchlejšiu alternatívu pre každodenné nabíjanie doma.

Údaje sa môžu samozrejme líšiť, ale určené, 3-fázové 11 kW pripojenie zariadenia Wallbox vám vo všeobecnosti ponúka až 3-krát rýchlejšie nabíjanie. Takže vaše úplne elektrické MINI môže byť úplne nabité za približne 3,5 hodiny.

Na inštaláciu zariadenia Wallbox budete potrebovať odbornú pomoc profesionálneho elektrikára. Ak máte záujem o inštaláciu zariadenia MINI Wallbox, radi vám pomôžeme nájsť takého špecialistu vo vašej oblasti.

Elektrické MINI – parkovanie a nabíjanie – nabíjanie Elektrické MINI – parkovanie a nabíjanie – nabíjanie

ZAPARKUJTE HO. NABITE HO.

The all-electric MINI The all-electric MINI

Až 20x rýchlejšie

(pomocou 50 kW DC nabíjačky**)

0 plytvanie

časom

The all-electric MINI The all-electric MINI

NABÍJANIE MIMO DOMOVA.

Aj keď veľmi radi jazdíme na MINI, musíme ho z času na čas aj zaparkovať – a zvyčajne na väčšinu dňa.
Elektrické MINI – verejné nabíjanie – v práci

Využite čas parkovania dvakrát.

S vaším čisto elektrickým MINI dokážete tento čas výhodne využiť vďaka stále rastúcemu počtu nabíjacích staníc na verejných parkovacích miestach.

Stále viac supermarketov a nákupných centier ponúka bezplatné využitie svojich AC aj DC** nabíjacích a dobíjacích staníc na svojich parkoviskách. Aj množstvo hotelov chce pôsobiť stále viac ekologicky, z čoho vyplýva ich snaha privítať hostí s elektrickými automobilmi. Dokonca aj niektoré parkovacie domy ponúkajú elektrické parkovacie miesta bez extra poplatku.

Flexibilné a čisté.

Vaše úplne elektrické MINI môžete nabíjať pomocou voliteľného kábla režimu 3 na verejných nabíjacích staniciach s výkonom 11 kW.

Niekoľko verejných nabíjacích staníc je vybavených nabíjaním na striedavý prúd (AC) pomocou konektora typu 2 a na jednosmerný prúd (DC**) cez zástrčku CCS, ktoré vám ponúkajú až 50 kW elektrickej energie.

Vedeli ste, že verejná nabíjacia infraštruktúra v Nemecku je zásobovaná 100 % zelenou alebo obnoviteľnou energiou?

Elektrické MINI – verejné nabíjanie – CCS
Elektrické MINI – nabíjanie v práci – SchuKo

ENERGIA = PRÁCA/ČAS.

Ak máte v práci parkovacie miesto, váš zamestnávateľ môže zvážiť zriadenie nabíjacích zariadení pre vás a vašich kolegov. Platia rovnaké podmienky ako pri nabíjaní doma. Ak parkujete dlhšiu dobu, vysokonapäťové pripojenie nie je potrebné. Všetko, čo potrebujete, je štandardná zásuvka SchuKo – takže sa môžete vydať na cestu domov s úplne nabitou batériou.

Vysoký nabíjací výkon ponúkaný CCS (Kombinovaný nabíjacím systém) prichádza do úvahy pri nabíjaní na väčšie vzdialenosti.

Elektrické MINI – ChargeNow – platba Elektrické MINI – ChargeNow – platba

NAJVÄČŠIA SIEŤ NA SVETE VO VAŠICH RUKÁCH.

The all-electric MINI The all-electric MINI

1 karta

a všetko je pripravené

12.000+

nabíjačiek a sieť sa rýchlo rozširuje

The all-electric MINI The all-electric MINI

VŠETCI ZA JEDNÉHO. JEDEN ZA VŠETKÝCH.

Oddelenie MINI ELECTRIC sa spojilo so spoločnosťou MINI Charging, aby vám ponúklo prístup k najväčšej sieti kompatibilných rýchlonabíjačiek na svete. Jediná nabíjacia karta RFID je všetko, čo potrebujete.

Elektrické MINI – ChargeNow – MINI Connected

NABÍJAJTE KEDYKOĽVEK.

Spoločnosť MINI Charging vám ponúka prístup k viac ako 100.000 nabíjacím miestam v celej Európe. Takmer 20.000 sa nachádza len v samotnom Nemecku.

Proces nabíjania môžete pohodlne aktivovať pomocou vášho smartfónu alebo karty RFID. Fakturácia je za minútu a dostanete mesačný podrobný výpis jednotlivých poplatkov a príslušných nákladov.

Viac informácií o MINI Charging a interaktívnej mape všetkých nabíjacích staníc nájdete po kliknutí na odkaz uvedený nižšie.

Elektrické MINI – ChargeNow – nabíjacie stanice Elektrické MINI – ChargeNow – nabíjacie stanice

NECH IDETE KDEKOĽVEK.

The all-electric MINI The all-electric MINI

100 %

Prehľad

Možnosti nabíjania

The all-electric MINI The all-electric MINI

ELEKTRINA JE VŠADE.

Či už sa chystáte niekam na víkend, alebo idete navštíviť priateľov v inom meste, vaše úplne elektrické MINI už nemôže byť lepšie vybavené.
Elektrické MINI – nabíjanie – kompatibilita

KOMPATIBILITA = ÚPLNÁ FLEXIBILITA.

Vďaka konektorom kompatibilným s typom 2 a CCS máte úplnú flexibilitu a môžete využívať výhody každej nabíjacej stanice.

Kombinácia praktickej nabíjacej kapacity a stabilného nabíjacieho výkonu vášho MINI zaisťuje, že sa môžete dostať do cieľa mnohými spôsobmi – a vždy máte na dosah niekoľko možností nabíjania.

VŽDY NA DOHĽAD.

Vaše úplne elektrické MINI vám vďaka integrácii so systémom MINI Charging pomôže pomôcť naplánovať si plán cesty a každú minútu cesty meniť trasu.
Elektrické MINI – ChargeNow – plánovanie cesty
Elektrické MINI – ideálne trasy – komunita e-mobility

KAŽDÁ CESTA JE OBJAVOM.

Ak si prajete podrobnejší itinerár, k dispozícii máte viacero ďalších nástrojov, poskytovaných neustále rastúcou komunitou elektromobility, ktoré vám pomôžu s vašimi kalkuláciami, napríklad s ideálnym tempom jazdy či najrýchlejšou trasy.

Elektrické MINI – úspory – 0 emisie Elektrické MINI – úspory – 0 emisie

ŠETRITE TOĽKÝMI SPÔSOBMI.

The all-electric MINI The all-electric MINI

0 údržba

8-ročná záruka na hnacie ústrojenstvo

0 lokálne

emisie CO2

The all-electric MINI The all-electric MINI

POMOC S OCHRANOU ZEME VÁM DOKÁŽE UŠETRIŤ PENIAZE.

Elektrická mobilita môže byť prínosom pre životné prostredie a môže mať pozitívny vplyv na vašu peňaženku – ak sa robí tým správnym spôsobom.
Elektrické MINI – hnacie ústrojenstvo – úspory

NÍZKE OPOTREBOVANIE.

Hnacie ústrojenstvo úplne elektrického MINI sa skladá z oveľa menšieho počtu pracujúcich častí ako je tomu v prípade spaľovacieho motora. To tiež znamená, že je v ňom menej častí, ktoré je potrebné v priebehu času opraviť alebo vymeniť.

REGENERÁCIA BRZDOVEJ ENERGIE.

Vaše úplne elektrické MINI premieňa brzdnú energiu na elektrickú energiu pomocou svojho motora ako generátora a pri každom spomalení vracia časť energie späť do vašej batérie.

Toto takzvané regeneratívne brzdenie tiež chráni kotúčové brzdy a zabraňuje tvorbe jemných prachových častíc spôsobených opotrebovaním brzdových kotúčov.

Elektrické MINI – brzdy – regeneratívne brzdenie

DOBRÉ PRE VAŠU PEŇAŽENKU. SKVELÉ PRE ŽIVOTNÉ PROSTREDIE.

Na vzorových výpočtoch môžete vidieť, koľko CO2 a nákladov na palivo a údržbu môžete ušetriť pri ročnom nájazde 15.000 km v porovnaní s benzínovým motorom.

Podmienky:

 1. Pri súčasných cenách za benzín a kWh
 2. Elektrické autá majú daňové úľavy
 3. Úplne elektrické MINI nabíjané z verejných alebo domácich sietí zo 100 % obnoviteľných zdrojov energie – benzín emituje asi 2,32 kg CO2 na liter

The all-electric MINI The all-electric MINI

BENZÍNOVÉ MOTORY:

780 litrov/rok

16 plných nádrží

pribl. 1200 €1

+ pribl. 260 € ďalšie náklady

1460 €/rok

1800 kg3 CO2

ČISTO ELEKTRICKÉ MINI:

2150 kWh/rok

58 nabíjacích cyklov

cca. 560 €1

+ cca. 120 €2 ďalšie náklady

680 €/rok

0 kg3 CO2

The all-electric MINI The all-electric MINI
Elektrické MINI - udržateľnosť - úspory

BOD ZLOMU.

Už celkom prvé MINI, vyrobené v roku 1959, malo nízku spotrebu. Dnes platí rovnaký všeobecný princíp aj pre našu ponuku elektromobility. S technológiami, poháňanými batériou, stoja čisto elektrické MINI Cooper SE a plug-in hybridné MINI Countryman na čele ťaženia za udržateľnejšou budúcnosťou.

Keď sa MINI Cooper SE nabíja s využitím energetického mixu EU, benzínom poháňanému MINI Cooper S sa vyrovná, resp. prekoná ho ekologicky približne po 30 000 najazdených km. Ak sa nabíja s využitím obnoviteľného energetického mixu, MINI Cooper SE sa stane čistejším než porovnateľný benzínový automobil pri hranici cca. 19 000 km. Počas celého svojho životného cyklu predstavuje MINI Cooper SE potenciál globálneho otepľovania nižší o 40 % (EU mix), resp. o 70 % (obnoviteľný mix).*

A nezastavíme sa ani tam. Všetky továrne BMW Group v Európe využívajú už od roka 2017 zelenú elektrickú energiu. Neustále rozširujeme aj uhlíkovo efektívne spôsoby prepravy a viac než polovica našich vozidiel opúšťa továrne vlakom. V decembri 2019 sa BMW Group pridala do "Getting to Zero Coallition" s cieľom dosiahnuť dekarbonizáciu medzinárodnej lodnej prepravy.

*Analýza životného cyklu z novembra 2019.


ZMENIŤ HODNOTY.


Jednoducho zmeňte dolu uvedené hodnoty, ak chcete získať najaktuálnejšie porovnanie.

MINI Electric
Porovnateľné benzínové vozidlo
Potenciálna ročná úspora

Zmeny hodnôt ovplyvnia kalkulácie a ušetrené sumy. Predvolené hodnoty boli stanovené na základe priemerných cien za posledných 12 mesiacov. Všetky uvedené informácie sa môžu zmeniť.

KALKULÁTOR NABÍJANIA.

Posunutím tlačidla nastavte priemerný denný nájazd kilometrov
km
0 km 230 km
plné nabitie za týždeň
x
Každý deň potrebujete takýto zlomok plného nabitia
%
koľko ušetríte v porovnaní s podobným benzínovým vozidlom

NABÍJANIE DOMA CEZ NOC:

Trvanie hodín
 
Náklady
 
Trvanie hodín
 
Náklady
 

Nabíjanie na verejných nabíjacích staniciach:

Trvanie hodín
 
Náklady
 
Trvanie hodín
 
Náklady
 

AKO ĎALEKO ZÁJDETE?

Vytvorili sme pre vás praktickú kalkulačku, ktorá vám pomôže získať prehľad o tom, ako ďaleko sa dostanete na jedno nabitie batérie.

 

Často kladené otázky.

NABÍJANIe DOMA

Ako nainštalujem zariadenie Wallbox?

Pre správnu inštaláciu vášho zariadenia MINI Wallbox odporúčame využiť náš inštalačný servis. Ten si jednoducho dohodnete s vaším MINI partnerom, spolu s nabíjacou stanicou MINI Wallbox Essential. Náš inštalačný partner, spoločnosť ZSE (elektromobilita@zse.sk),  sa následne postará o všetky potrebné konzultácie, inštaláciu aj kroky spojené s uvedením do prevádzky.

Ak je pre pripojenie nabíjacej stanice potrebná extra práca, kvalifikovaný elektrikár vám ochotne poskytne individuálny jednoducho pochopiteľný cenový odhad.

Prehľad benefitov pre vás:

 • Kontrola požiadaviek elektrického pripojenia u vás na mieste
 • Odporučenie vhodných miest inštalácie podľa vašej osobnej parkovacej situácie
 • Inštalácia, pripojenie na vami vybrané miesto a uvedenie do prevádzky (vrátane položenia povrchovo montovaného kábla v dĺžke max. 2 metre)
 • Inštruktáž pre proces nabíjania
 • 24-mesačná záruka

Aké požiadavky musia byť splnené v mojej garáži?

Odporúčame trojfázové pripojenie s poistkou s hodnotou aspoň 16 A – to umožní prívod 11 kW do vozidla. Trojfázové pripojenie s poistkou 32 A bude istota do budúcnosti. Všetky vozidlá PHEV môžu byť nabíjané max. 3,7 kW jednofázovým napájaním pomocou zariadenia MINI Wallbox Essential.

Aké sú výhody zariadenia MINI Wallbox Essential?

Kratší čas nabíjania: Do 7,4 kW (jednofázové) alebo 11 kW (trojfázové), dĺžka kábla 5,0 m, jednoduchá manipulácia s káblom, integrovaná detekcia poruchového prúdu („prerážanie jednosmerného prúdu“)

Môžem používať zariadenie Wallbox na nabíjanie vozidiel od iných výrobcov?

Áno, ak používate nabíjaciu zástrčku so štandardom „Typ 2“ alebo zástrčku CCS (kombinovaná zástrčka).

Aký dlhý je kábel zariadenia MINI Wallbox Essential?

5 metrov a je bezpečne pripevnený k zariadeniu Wallbox.

Dá sa kábel odpojiť od zariadenia Wallbox?

Nie

Môžem si nainštalovať zariadenie Wallbox vonku?

Áno, zariadenie MINI Wallbox Essential je certifikované pre vonkajšie použitie podľa triedy ochrany IP 54. To znamená, že ochrana pred poveternostnými vplyvmi nie je nevyhnutne potrebná. Zariadenie Wallbox bolo vyvinuté a certifikované pre vonkajšie použitie. Kvôli pohodliu však odporúčame nainštalovať ho do interiéru. Okrem iného sa tým hromadeniu snehu a ľadu na zariadení Wallbox počas zimy, vďaka čomu vaše zariadenie Wallbox vydrží dlhšiu dobu bez nečistôt a machu.

Vyžaruje zariadenie Wallbox nejaké žiarenie?

Nie – komplexné testy elektromagnetickej tolerancie potvrdili, že zariadenie MINI Wallbox Essential nevyžaruje žiadne žiarenie.

Môžem zariadenie Wallbox uzamknúť?

Počas procesu nabíjania je nabíjací kábel uzamknutý, čím sa vozidlo zamkne. Zariadenie BMW i Wallbox Connect sa dá zamknúť aj vtedy, keď sa nepoužíva.

Môžu vozidlá zostať natrvalo pripojené k zariadeniu Wallbox, aj keď budem preč niekoľko týždňov?

Áno – znamená to však, že energia sa bude stále spotrebovávať, aj keď nízkou intenzitou.

Koho mám kontaktovať pri problémoch so zariadením Wallbox?

Ak sa po inštalácii zariadenia Wallbox vyskytnú neočakávané problémy, alebo ak má váš Wallbox poruchu, môžete kontaktovať predajcu značky MINI, ktorý vám poskytne potrebné informácie ohľadom ďalšieho postupu.

MINI Charging

AKO NÁJDEM NABÍJACIE STANICE MINI CHARGING?

Navigačný systém MINI vám ponúka priamy prístup ku všetkým nabíjacím staniciam v sieti MINI Charging.

Môžete tiež vyhľadať nabíjacie stanice: Keď vo vašom navigačnom systéme nastavíte „nabíjacie stanice“ ako špeciálny cieľ, zobrazí sa vám zoznam nabíjacích staníc vo vašom okolí.

Aplikácia MINI Charging vám ponúka ďalšiu možnosť tým, že vám umožňuje prístup k zoznamu všetkých dostupných nabíjacích staníc vo vašom smartfóne.

AKO FUNGUJE NABÍJANIE NA NABÍJACEJ STANICI?

Mapu systému MINI Charging alebo aplikáciu MINI Charging môžete použiť na odomknutie nabíjacích staníc a spustenie procesu nabíjania.

Niektoré nabíjacie stĺpy je možné ovládať pomocou aplikácie MINI Charging. Aplikácia, ktorá je vybavená integrovaným snímačom QR kódu, sa rovnako ľahko inštaluje, ako aj používa. Ak to chcete urobiť, stiahnite si aplikáciu, zadajte číslo vašej zmluvy MINI Charging a váš kód PIN.

AKO ZAPLATÍM?

Nabíjanie vozidla je spoplatňované bezhotovostnými platbami – môžete pohodlne platiť prostredníctvom mesačného inkasa z vášho platobného účtu. Váš on-line účet MINI Charging vám poskytuje stály prehľad o vašich procesoch nabíjania a o nákladoch.

ČO POTREBUJEM VEDIEŤ O NABÍJANÍ?

 1. Vypnite motor a zatiahnite ručnú brzdu.
 2. Ak je to potrebné, nastavte pre nabíjaním prúd.
 3. Nepoužívajte žiadne predlžovacie káble.
 4. Nabíjací kábel vždy pripájajte a odpájajte v nižšie uvedenom poradí.

  Pripájanie:

  1. Pripojte kábel do zásuvky.
  2. Pripojte kábel do vozidla.

   

  Odpájanie:

  1. Odpojte kábel od vozidla.
  2. Odpojte kábel zo zásuvky.

   

  LED svetlá:

  • Biele: Signalizačné svetlo
  • Červené: Chyba nabíjania
  • Oranžové: Spúšťanie procesu
  • Modré: Nabíjanie prebieha
  • Zelené: Nabitie je kompletné

   

 5. Zamknite vozidlo. Proces nabíjania sa začne iba vtedy, keď je vozidlo zamknuté.

JE ROZDIEL MEDZI NABÍJANÍM STRIEDAVÝM PRÚDOM (AC) A JEDNOSMERNÝM PRÚDOM (DC**)?

Normálne nabíjanie so striedavým prúdom (AC):

Toto nabíja vaše vozidlo efektívne, hlavne cez noc, ale aj počas dňa. V porovnaní s domácou sieťovou zásuvkou poskytuje nabíjacia stanica na striedavý prúd viac energie a dokáže nabiť batériu za pár hodín. Tento typ nabíjacej stanice sa skrátene označuje ako AC nabíjacia stanica.

Rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom (DC**):

Ak potrebujete vozidlo rýchlo nabiť, sú nabíjacie stanice s jednosmerným prúdom lepšou voľbou. Dokážu rýchlo dobiť batériu vášho vozidla – napríklad počas nákupu alebo návštevy reštaurácie. Proces nabíjania trvá od 30 do 40 minút. Tento typ nabíjacej stanice sa skrátene označuje ako DC nabíjacia stanica**.

KOHO MÁM POŽIADAŤ O POMOC, AK BUDEM MAŤ PROBLÉMY S NABÍJACÍM STĹPOM?

Ďalšie informácie nájdete na stránke www.mini-charging.com

Uvedomte si: Ak narazíte na problém s nabíjacím stĺpom, kontaktujte prevádzkovateľa nabíjacieho stĺpu. Ich kontaktné číslo sa zvyčajne nachádza na nabíjacom stĺpe.

KONTAKT NA PARTNERA

Otváracie hodiny: 09:00 až 18:00, pondelok až piatok
Tel. č. služieb zákazníkom značky MINI: +421 (2) 33 33 10 99
E-mail: infomini.sk@mini.com
Otváracie hodiny: 09:00 až 18:00, pondelok až piatok

EKOLOGICKÉ A SOCIÁLNE ŠTANDARDY V DODÁVATEĽSKEJ SIETI.

AKÉ SÚ HLAVNÉ SUROVINY, VYUŽÍVANÉ PRE VYSOKONAPÄŤOVÚ BATÉRIU MINI COOPER SE A ČO ROBÍTE PRE TO, ABY STE DOSIAHLI ICH ZODPOVEDNÉ ZÍSKAVANIE?

Hlavnými surovinami pre výrobu vysokonapäťových batérií sú kobalt, lítium, grafit a nikel. Puzdro lítium-iónovej batérie je vyrobené z hliníka. MINI (BMW Group) sa zaviazalo vyvíjať dodávateľskú sieť, ktorá je zodpovedná, udržateľná a spĺňajúca naše vlastné vysoké štandardy etiky aj ľudských práv. Každý nominovaný dodávateľ musí poskytnúť informáciu o uplatnení environmentálnych, sociálnych a kontrolných štandardov, vrátane rešpektovania ľudských práv a zákazu nútenej práce.

Tesne spolupracujeme s dodávateľmi hlavných surovín, aby sme sa uistili, že všetky materiály sa ťažia zodpovedne tak s ohľadom na životné prostredie, ako aj s ohľadom na bezpečnosť a spokojnosť zamestnancov na každom stupni nášho dodávateľského reťazca. Zároveň stále výraznejšie optimalizujeme našu logistickú činnosť, s cieľom znížiť dopad z prepravy komponentov do našich tovární.

POZNÁTE ZDROJE TÝCHTO SUROVÍN? A AKO ZARUČÍTE, ŽE VAŠI DODÁVATELIA SPĹŇAJÚ POŽIADAVKY NA UDRŽATEĽNOSŤ?

MINI (BMW Group) skúma pôvod svojich surovín veľmi dôkladne a kriticky. Pri voľbe dodávateľov sa riadime smernicou OECD Diligence Guidance for Responsible Business Conduct (Smernica pre starostlivosť o zodpovedné vedenie biznisu). Navyše, zaviazali sme našich priamych dodávateľov, aby vyžadovali spĺňanie našich štandardov udržateľnosti aj od ich vlastných dodávateľov. Transparentnosť dodávateľskej siete je základom pre zaručenie našich požiadaviek na udržateľnosť od našich dodávateľov.

AKO DOKÁŽETE ZARUČIŤ ZODPOVEDNÉ ZÍSKAVANIE KOBALTU?

Spolu s BASF, Samsung SDI a Samsung Electronics sme sa zaviazali k udržateľnej ťažbe kobaltu. V spoločnom projekte v Konžskej demokratickej republike sa snažíme pochopiť, ako je možné zlepšiť životné a pracovné podmienky miestnych obyvateľov. S cieľom predchádzania a eliminácie negatívnych dopadov sme poverili Nemeckú spoločnosť pre medzinárodnú spoluprácu (GIZ GmbH) zlepšovaním pracovných podmienok pri remeselnej ťažbe kobaltu v rámci pilotného projektu v Konžskej demokratickej republike. Uvedomujeme si našu zodpovednosť za to, aby sa suroviny ťažili a spracovávali v normálnych pracovných podmienkach. Pravidelne navštevujeme lokality, poznáme bane aj pracovné metódy našich partnerov a garantujeme čistú regeneráciu.

Okrem toho, pre zaručenie stále nižšej potreby kritických surovín, ako je aj kobalt, sa BMW Group snaží zvyšovať podiel recyklovaného kobaltu v článkoch batérií.

AKÉ KROKY PODNIKÁTE, ABY BOL PROCES OBSTARÁVANIA HLINÍKA FÉROVÝ A UDRŽATEĽNÝ?

V procese obstarávania hliníka kupujeme nielen pre naše vlastné potreby, ale aj pre potreby našich dodávateľov, spoľahlivo a za transparentné ceny. Toto zabezpečuje na oboch stranách bezpečnejšie plánovanie. S cieľom naplniť dlhodobé požiadavky na udržateľnú výrobu hliníka v budúcnosti sa spoločnosť BMW Group stala prvým automobilovým výrobcom, ktorý sa pridal do Aluminium Stewardship Iniciative (Iniciatíva pre správcovstvo hliníka), čo je iniciatíva, aktívne požadujúca ekologickú aj sociálnu udržateľnosť pre certifikovaný hliník pre celý jeho hodnotový reťazec, od ťažby v bani až po proces recyklácie.

Zároveň sa snažíme uvádzať do nášho procesu výroby stále viac recyklovaného hliníka. Využitie druhotných surovín má pozitívny dopad obzvlášť na nasledujúce aspekty udržateľnosti: biodiverzita, emisie CO2 (obzvlášť pri surovinách s energeticky náročnou výrobou, ako je napríklad hliník, oceľ alebo meď) a redukovanie odpadov. Priemerný podiel druhotného hliníka v našich vozidlách je 20 %. Pre hliníkové zliatiny je to 40 %. Spoluprácou s Aluminium Stewardship Iniciative sa snažíme o certifikáciu našich partnerov v oblasti hliníka v súlade s načrtnutými štandardmi udržateľnosti. Viac informácií nájdete na tejto stránke: aluminium-stewardship.org

ODKIAĽ POCHÁDZA VAŠE LÍTIUM A AKO DOSAHUJETE UDRŽATEĽNÝ PROCES JEHO ZÍSKAVANIA?

Lítium využívané v komponentoch MINI Cooper SE pochádza z Austrálie. Ťaží sa z kamenných depozitov, ktoré podliehajú najvyšším štandardom po stránke udržateľnosti. BMW Group neustále pokračuje vo výskume na tému opätovného využitia materiálov ako je lítium prostredníctvom recyklácie batérií, napríklad pri opätovnej výrobe, alebo pri koncepciách tzv. uzavretého okruhu.

AKÉ KROKY PODNIKÁTE NA ZAISTENIE TOHO, ŽE VAŠI DODÁVATELIA SPĹŇAJÚ POŽIADAVKY NA UDRŽATEĽNOSŤ?

Aplikovanie maximálnej transparentnosti nášho dodávateľského reťazca nám pomáha identifikovať problémy priamo na mieste a účinne ich riešiť, často v partnerstve s našimi dodávateľmi a ďalšími akcionármi. Nárast prehľadnosti a efektivity zdrojov v našom dodávateľskom reťazci sa zakladá na spĺňaní environmentálnych a sociálnych štandardov tak, ako sú definované požiadavkami BMW Group na udržateľnosť dodávateľskej siete. Každý dodávateľ musí do svojej ponuky zahrnúť požiadavky BMW Group na udržateľnosť. Navyše sa riadime aj medzinárodnými štandardmi, ako sú napríklad smernice Globálnej kompaktnej iniciatívy OSN (Davos, 1/99), Deklarácia základných princípov a práv práce (Ženeva, 6/98), resp. Medzinárodná organizácia práce (ILO) a jej príslušný proces s požiadavkami Riadiacich princípov OSN pre obchod a ľudské práva.

V KTOROM BODE SA MINI COOPER SE STANE EKOLOGICKEJŠÍM NEŽ MINI COOPER S?

Ekologickosť každého elektrického automobilu podstatne záleží od zdroja elektrickej energie, ktorým sa nabíja jeho batéria. Ďalším aspektom celoživotnej produkcie CO2 je energia, využitá na výrobu batérie. Pri zohľadnení týchto faktov testy preukázali, že ak sa MINI Cooper SE nabíja elektrinou z obnoviteľného energetického mixu, svoje CO2 si "odpracuje" pri dosiahnutí približne 19 000 najazdených kilometrov. Pri celom životnom cykle predstavujú emisie MINI Cooper SE o 40 % menej (EU mix), resp. o 70 % menej, než pri benzínom poháňanom MINI Cooper S. To znamená, že pri absolvovaní bežných denných kilometrových nábehov trvá iba dvanásť mesiacov, kým sa MINI Cooper SE preklopí od prispievania ku globálnemu otepľovaniu na stranu jeho predchádzania.

Elektrické Mini – biela a čierna – pohľad spredu

NAVRHNITE SI VAŠE ÚPLNE ELEKTRICKÉ MINI.

The all-electric MINI side view
MINI Electric
MINI 3-DVEROVÉ
MINI 3-DVEROVÉ
MINI 5-DVEROVÉ
MINI CABRIO
MINI CABRIO
MINI Clubman
MINI Countryman
MINI Countryman S E side view
MINI COUNTRYMAN PHEV
MINI John Cooper Works side view
MINI John Cooper Works logo