Zdá sa, že MINI, ktoré ste si vytvorili, nie je uložené. Ak sa chcete vrátiť a šperkovať ho ďalej, uložte si ho pod nejakým pekným menom a pri návrate môžete pokračovať tam, kde ste prestali.

 

Vaše jedinečné MINI, Ready to play.

Your MINI - exterior Your MINI - interior

Žiadosť o ponuku

Rezervovať testovaciu jazdu

ELEKTRICKÝ POHON PRE VÁŠ JAZDNÝ ŠTÝL.

Budúcnosť je jasná a elektrická. Ak však stále nie ste presvedčení, ponúkame vám pár tipov na to, ako sa elektrická jazda môže stať súčasťou vašich zvyklostí. Privítajte elektrickú budúcnosť.
The all-electric MINI The all-electric MINI

234-226 km

dojazd (WLTP)

2,5 hod.

na 80 % (11 kW, AC)

32,6 kWh

kapacita batérie (nominálna: 28,9 kWh)

35 min.

na 80 % (50 kW, DC**)

50 kW

pre rýchlonabíjanie s CCS

3,7 kW

so štandardne dodávaným káblom

The all-electric MINI The all-electric MINI

ZAČNITE KAŽDÝ DEŇ PLNE NABITÍ.

The all-electric MINI The all-electric MINI

1

nočné nabíjanie.

1

týždenná jazda.

The all-electric MINI The all-electric MINI

NOVÝ RYTMUS ŽIVOTA.

Od momentu, keď začnete jazdiť na čisto elektrickom MINI, si budete užívať zábavnú dynamiku, plynulú mohutnú akceleráciu a tichú prevádzku. Čisto elektrické MINI pre vás otvára úplne nový svet zvyklostí a životného štýlu. Veď predsa môžete kedykoľvek "natankovať" potrebné "palivo" priamo u vás doma.
Elektrické MINI - nabíjanie - domáca zásuvka

ZAPOJTE SA DOMA.

Pre nabíjanie doma nepotrebujete žiadnu komplexnú inštaláciu či prístroj. Stačí sa zapojiť do konvenčnej 230-voltovej domácej zásuvky (SchuKo) a užívať si pohodu.

Naše prieskumy ukázali, že bežne dochádzajúci vodič minie za jeden deň menej než 20 % kapacity batérie MINI Cooper SE. Takže aj pri nabíjaní z bežnej domácej zásuvky doplníte týchto 20 % približne za 3 hodiny.

NABÍJA SA KÝM SPÍTE.

Všetko je tak ako má byť. Ráno sa zobudíte oddýchnutí a s "plnou nádržou", pripravení začať deň s maximálnou energiou.

Vaše MINI pripojíte do domácej zásuvky cez noc podobne ako váš telefón a približne za 15 hodín sa vám plne nabije.

A ak parkujete v parkovacom dome, môžete požiadať jeho prevádzkovateľa o povolenie na inštaláciu jednoduchej SchuKo zásuvky pri vašom parkovacom mieste.

Elektrické MINI - nabíjanie - domáca zásuvka

DOBRÉ VEDIEŤ.

Zaujímavým faktom je, že cena za domácu elektrickú energiu sa účtuje na kilowatt/hodiny, čiže je z finančného hľadiska jedno, či nabíjate svoje MINI rýchlejšie alebo pomalšie.
Elektrické MINI - MINI Wallbox - nabíjanie doma

SILA NA STENE.

Svoj nabíjací kábel môžete používať kedykoľvek doma aj na cestách. Môžete si ho však nechať aj namontovať na stenu vášho parkovacieho miesta a používať ho ako alternatívu zariadenia Wallbox. Pre tento prípad je potrebná samostatná trojfázová 11 kW inštalácia, ktorá vám môže zrýchliť nabíjanie až zhruba trojnásobne. Vaše čisto elektrické MINI sa tak môže plne nabiť približne za tri a pol hodiny.

Trojfázovú 11 kW prípojku vám bude musieť nainštalovať certifikovaný elektrikár. Ak máte záujem o inštaláciu zariadenia MINI Wallbox, veľmi radi vám pomôžeme nájsť príslušného špecialistu vo vašej oblasti.

ZAPARKUJTE HO. NABITE HO.

The all-electric MINI The all-electric MINI

Až 20-krát rýchlejšie

(s 50 kW DC nabíjačkou).

ŽIADEN

stratený čas.

The all-electric MINI The all-electric MINI

NABÍJANIE MIMO DOMOVA.

Akokoľvek milujeme jazdu v našom MINI, občas ho predsa len musíme zaparkovať - a zvyčajne na veľkú časť dňa.
Elektrické MINI - verejné nabíjanie - v práci

Využite čas parkovania dvojnásobne.

S vaším čisto elektrickým MINI môžete tento čas dobre využiť vďaka stále rastúcemu počtu nabíjacích staníc na verejných parkovacích kapacitách.

Stále viac supermarketov, nákupných centier či obchodov s nábytkom ponúka bezplatné využitie AC aj DC nabíjacích staníc na svojich parkoviskách. Aj stále ďalšie hotely sa pridávajú k ekologickej uvedomelosti a snahe privítať viac hostí s elektrickými vozidlami. Dokonca aj niektoré parkovacie domy ponúkajú elektrické parkovacie miesta bez extra poplatku.

Flexibilne a čisto.

Svoje čisto elektrické MINI môžete nabíjať na verejných nabíjacích staniciach s výkonom 11 kW pomocou doplnkového Mode 3 kábla.

Viacero verejných nabíjacích staníc má vo výbave tak striedavý prúd (AC) cez konektor Type 2, ako aj jednosmerný prúd (DC) cez CCS konektor, s nabíjacím výkonom až do 50 kW.

Vedeli ste, že nabíjacia štruktúra v Nemecku je zásobovaná na 100 % zelenou alebo obnoviteľnou energiou?

Elektrické MINI - verejné nabíjanie - CCS
Elektrické MINI - verejné nabíjanie - SchuKo

ENERGIA = PRÁCA/ČAS.

Ak máte v práci parkovacie miesto, váš zamestnávateľ môže zvážiť zriadenie nabíjacích zariadení pre vás a vašich kolegov. Platia rovnaké podmienky ako pri nabíjaní doma. Ak parkujete dlhšiu dobu, vysokonapäťové pripojenie nie je potrebné. Všetko, čo potrebujete, je štandardná zásuvka SchuKo – takže sa môžete vydať na cestu domov s úplne nabitou batériou.

Vysoký nabíjací výkon ponúkaný konektorom CCS (Combined Charging System, t. j. kombinovaný nabíjacím systém) prichádza do úvahy pri nabíjaní na väčšie vzdialenosti.

NAJVÄČŠIA SIEŤ NA SVETE VO VAŠICH RUKÁCH.

The all-electric MINI The all-electric MINI

1 KARTA

a všetko je pripravené.

12 000+

nabíjačiek a sieť sa rýchlo rozširuje

The all-electric MINI The all-electric MINI

VŠETCI ZA JEDNU. JEDNA PRE VŠETKY.

MINI ELECTRIC sa spojilo s MINI Charging, aby vám poskytli prístup k najväčšej sieti kompatibilných rýchlonabíjacích staníc na svete. Jedna jediná RFID karta je všetko, čo potrebujete.
Electric MINI – ChargeNow – MINI Connected

NABÍJAJTE KDEKOĽVEK.

MINI Charging vám poskytne prístup k viac než 100 000 nabíjacím staniciam v celej Európe. Len v samotnom Nemecku ich je vyše 20 000.

Proces nabíjania si môžete pohodlne aktivovať smartfónom alebo RFID kartou. Fakturácia je na báze minút a raz za mesiac dostanete podrobný účet o jednotlivých nabíjaniach a príslušných poplatkoch.

Viac informácií o MINI Charging a interaktívnu mapu všetkých nabíjacích staníc nájdete kliknutím na odkaz dolu.

NECH IDETE KAMKOĽVEK.

The all-electric MINI The all-electric MINI

100%

prehľad.

možnosti nabíjania.

The all-electric MINI The all-electric MINI

ELEKTRINA JE VŠADE.

Či už sa chystáte niekam na víkend, alebo idete navštíviť priateľov v inom meste, vaše čisto elektrické MINI už nemôže byť lepšie vybavené.
Elektrické MINI - nabíjanie - kompatibilita

KOMPATIBILITA = ÚPLNÁ FLEXIBILITA.

Vďaka konektorom pre Typ 2 a CCS máte úplnú flexibilitu a môžete využívať výhody každej nabíjacej stanice.

Kombinácia praktickej nabíjacej kapacity a stabilného nabíjacieho výkonu vášho MINI zaisťuje, že sa môžete dostať do cieľa mnohými spôsobmi – a vždy máte na dosah niekoľko možností nabíjania.

VŽDY NA DOHĽAD.

Vaše čisto elektrické MINI vám vďaka integrácii so systémom MINI Charging pomôže vytvoriť si plán cesty a každú minútu cesty meniť trasu.
Elektrické MINI - ChargeNow – plánovanie trasy
Elektrické MINI - ideálne trasy - komunita e-mobility

KAŽDÁ CESTA JE OBJAVOM.

Ak si prajete podrobnejší itinerár, k dispozícii máte viacero ďalších nástrojov, poskytovaných neustále rastúcou komunitou elektromobility, ktoré vám pomôžu s vašimi kalkuláciami, napríklad s ideálnym tempom jazdy či najrýchlejšou trasou.

ŠETRITE TOĽKÝMI SPÔSOBMI.

The all-electric MINI The all-electric MINI

ŽIADNA ÚDRŽBA

8-ročná záruka na pohon.

NULOVÉ CO2

emisie lokálne.

The all-electric MINI The all-electric MINI

STAROSTLIVOSŤ O PLANÉTU VÁM UŠETRÍ AJ PENIAZE.

Elektrická mobilita je prínosom pre životné prostredie a má pozitívny dopad aj na vašu peňaženku - ak sa postupuje správne.
Elektrické MINI - pohon - úspory

NÍZKE OPOTREBOVANIE.

Hnacie ústrojenstvo čisto elektrického MINI sa skladá z oveľa menšieho počtu pohyblivých častí než je to v prípade spaľovacieho motora. To tiež znamená, že je v ňom menej častí, ktoré je potrebné v priebehu času opraviť alebo vymeniť.

REKUPERÁCIA BRZDNEJ ENERGIE.

Vaše čisto elektrické MINI premieňa brzdnú energiu na elektrickú energiu pomocou svojho motora ako generátora a pri každom spomalení vracia časť energie späť do vašej batérie.

Toto takzvané rekuperatívne brzdenie tiež chráni kotúčové brzdy a zabraňuje tvorbe jemných prachových častíc spôsobených opotrebovaním brzdových kotúčov.

Elektrické MINI - brzdy - rekuperatívne brzdenie

DOBRÉ PRE VAŠU PEŇAŽENKU. SKVELÉ PRE ŽIVOTNÉ PROSTREDIE.

Na vzorových výpočtoch môžete vidieť, koľko CO2 a nákladov na palivo a údržbu môžete ušetriť pri ročnom nájazde 15 000 km v porovnaní s benzínovým motorom.

Podmienky:

 1. Pri súčasných cenách za benzín a kWh elektrickej energie
 2. Elektrické autá majú daňové úľavy
 3. Čisto elektrické MINI nabíjané z verejných alebo domácich sietí zo 100 % obnoviteľných zdrojov energie – benzín emituje asi 2,32 kg CO2 na liter

 

The all-electric MINI The all-electric MINI

BENZÍNOVÉ MOTORY:

780 litrov/rok

16 plných nádrží

cca. 1200 €1

+ cca. 260 € ďalšie náklady

1460 €/rok

1800 kg3 CO2

ČISTO ELEKTRICKÉ MINI:

2150 kWh/rok

58 nabíjacích cyklov

cca. 560 €1

+ cca. 120 €2 ďalšie náklady

680 €/rok

0 kg3 CO2

The all-electric MINI The all-electric MINI
Elektrické MINI - udržateľnosť - úspory

BOD ZVRATU.

Už úplne prvé Mini, vyrobené v roku 1959, bolo úsporné. Dnes platia tie isté všeobecné princípy aj pre našu ponuku elektrickej mobility. Batériou napájané pohonné technológie, čisto elektrické MINI Cooper SE a plug-in hybridné MINI Countryman, sú predvojom zmeny smerom k udržateľnejšej budúcnosti. Ak sa MINI Cooper SE nabíja s využitím EU energetického mixu, stáva sa rovnako zeleným, resp. začína byť zelenšie než benzínové MINI Cooper S, po približne 30 000 km.

Ak sa nabíja s použitím obnoviteľného mixu energie, MINI Cooper SE sa stáva rovnako čistým a čistejším než porovnateľné benzínové vozidlo pri prekonaní hranice zhruba 19 000 km. Počas celého svojho životného cyklu zaznamenáva MINI Cooper SE o 40 % (EU mix), resp. o 70 % (obnoviteľný mix) nižší potenciál globálneho otepľovania.*

Ani tam sa však nezastavíme. Všetky továrne BMW Group v Európe sú od roku 2017 zásobované 100 % zelenou elektrickou energiou. Neustále rozširujeme karbónovo efektívne prepravné metódy a viac než polovica našich vozidiel odchádza z tovární vlakom. V decembri 2019 sa BMW Group pridala do "Getting to Zero Coalition" s cieľom dosiahnuť dekarbonizáciu medzinárodnej lodnej prepravy.

*analýza životného cyklu od novembra 2019.

Program MINI Electrify

ELEKTRIFIKUJTE SVOJE JAZDY S MINI FINANCIAL SERVICES.

Jazda môže byť vzrušujúca a zároveň ekologická aj finančne dostupná. MINI teraz pomáha sprístupniť elektrickú mobilitu viac než kedykoľvek predtým.


ZMENIŤ HODNOTY.


Jednoducho zmeňte dolu uvedené hodnoty, ak chcete získať najaktuálnejšie porovnanie.

MINI Electric
Porovnateľné benzínové vozidlo
Potenciálna ročná úspora

Zmeny hodnôt ovplyvnia kalkulácie a ušetrené sumy. Predvolené hodnoty boli stanovené na základe priemerných cien za posledných 12 mesiacov. Všetky uvedené informácie sa môžu zmeniť.

KALKULAČKA ČASU NABÍJANIA.

Posunutím tlačidla nastavte priemerný denný nájazd kilometrov
km
0 km 200 km
plné nabitie za týždeň
x
Každý deň potrebujete takýto zlomok plného nabitia
%
koľko ušetríte v porovnaní s podobným benzínovým vozidlom

NABÍJANIE DOMA CEZ NOC:

Trvanie hodín
 
Náklady
 
Trvanie hodín
 
Náklady
 

Nabíjanie na verejných nabíjacích staniciach:

Trvanie hodín
 
Náklady
 
Trvanie hodín
 
Náklady
 

Dojazd na jedno nabitie sa kalkuluje na základe testovacieho cyklu, orientovaného na zákazníka. Skutočný dojazd závisí od množstva rozličných faktorov. Hlavne sú to: zvolená veľkosť kolies a pneumatík, osobný jazdný štýl vodiča, zvolená trasa, počasie, využitie kúrenia/klimatizácie a tepelnej predprípravy. V závislosti od externých faktorov, ako je napríklad napätie v sieti alebo vonkajšia teplota, sa reálne časy nabíjania od časov zobrazených v tejto kalkulačke môžu líšiť. Časy nabíjania vychádzajú z merania pri vonkajšej teplote 25°C.

AKO ĎALEKO ZÁJDETE?

Vytvorili sme pre vás praktickú kalkulačku, ktorá vám pomôže získať prehľad o tom, ako ďaleko sa dostanete na jedno nabitie batérie.

 

FAQ - ČASTO KLADENÉ OTÁZKY.

NABÍJANIE DOMA.

Pre správnu inštaláciu vášho zariadenia MINI Wallbox odporúčame využiť náš inštalačný servis. Ten si jednoducho dohodnete s vaším MINI partnerom, spolu s nabíjacou stanicou MINI Wallbox Essential. Náš inštalačný partner, spoločnosť ZSE (elektromobilita@zse.sk),  sa následne postará o všetky potrebné konzultácie, inštaláciu aj kroky spojené s uvedením do prevádzky. Ak je pre pripojenie nabíjacej stanice potrebná extra práca, kvalifikovaný elektrikár vám ochotne poskytne individuálny jednoducho pochopiteľný cenový odhad.

Prehľad benefitov pre vás:

 • Kontrola požiadaviek elektrického pripojenia u vás na mieste
 • Odporučenie vhodných miest inštalácie podľa vašej osobnej parkovacej situácie
 • Inštalácia, pripojenie na vami vybrané miesto a uvedenie do prevádzky (vrátane položenia povrchovo montovaného kábla v dĺžke max. 2 metre)
 • Inštruktáž pre proces nabíjania
 • 24-mesačná záruka

Odporúčame trojfázové pripojenie s poistkou s hodnotou aspoň 16 A – to umožní prívod 11 kW do vozidla. Trojfázové pripojenie s poistkou 32 A bude istota do budúcnosti. Všetky vozidlá PHEV môžu byť nabíjané max. 3,7 kW jednofázovým napájaním pomocou zariadenia MINI Wallbox Essential.

Kratší čas nabíjania: Do 7,4 kW (jednofázové) alebo 11 kW (trojfázové), dĺžka kábla 5 metrov, jednoduchá manipulácia s káblom, integrovaná detekcia poruchového prúdu („prerážanie jednosmerného prúdu“)

Áno, ak používate nabíjaciu zástrčku so štandardom Typ 2 alebo zástrčku CCS (kombinovaná zástrčka).

5 metrov a je bezpečne pripevnený k zariadeniu Wallbox.

Nie.

Áno, zariadenie MINI Wallbox Essential je certifikované pre vonkajšie použitie podľa triedy ochrany IP 54. To znamená, že ochrana pred poveternostnými vplyvmi nie je nevyhnutne potrebná. Zariadenie Wallbox bolo vyvinuté a certifikované pre vonkajšie použitie. Kvôli pohodliu však odporúčame nainštalovať ho do interiéru. Okrem iného sa tým vyhnete hromadeniu snehu a ľadu na zariadení Wallbox počas zimy, vďaka čomu vaše zariadenie Wallbox vydrží dlhšiu dobu bez nečistôt.

Nie – komplexné testy elektromagnetickej tolerancie potvrdili, že zariadenie MINI Wallbox Essential nevyžaruje žiadne žiarenie.

Počas procesu nabíjania je nabíjací kábel uzamknutý, čím sa vozidlo zamkne. Zariadenie BMW i Wallbox Connect sa dá zamknúť aj vtedy, keď sa nepoužíva.

Áno – znamená to však, že energia sa bude stále spotrebovávať, aj keď nízkou intenzitou.

Ak sa po inštalácii zariadenia Wallbox vyskytnú neočakávané problémy, alebo ak má váš Wallbox poruchu, môžete kontaktovať predajcu značky MINI, ktorý vám poskytne potrebné informácie ohľadom ďalšieho postupu.

MINI CHARGING.

Navigačný systém MINI vám ponúka priamy prístup ku všetkým nabíjacím staniciam v sieti MINI Charging.

Môžete tiež vyhľadať nabíjacie stanice: Keď vo vašom navigačnom systéme nastavíte „nabíjacie stanice“ ako špeciálny cieľ, zobrazí sa vám zoznam nabíjacích staníc vo vašom okolí.

Aplikácia MINI Charging vám ponúka ďalšiu možnosť tým, že vám umožňuje prístup k zoznamu všetkých dostupných nabíjacích staníc vo vašom smartfóne.

Na odomknutie nabíjacích staníc a spustenie procesu nabíjania  môžete použiť mapu MINI Charging alebo aplikáciu MINI Charging.

Niektoré nabíjacie stĺpy je možné ovládať pomocou aplikácie MINI Charging. Aplikácia, ktorá je vybavená integrovaným snímačom QR kódu, sa rovnako ľahko inštaluje, ako aj používa. Ak to chcete urobiť, stiahnite si aplikáciu, zadajte číslo vašej zmluvy MINI Charging a váš PIN kód.

Nabíjanie vozidla je spoplatňované bezhotovostnými platbami – môžete pohodlne platiť prostredníctvom mesačného inkasa z vášho platobného účtu. Váš on-line účet MINI Charging vám poskytuje stály prehľad o vašich procesoch nabíjania a o nákladoch.

 1. Vypnite motor a zatiahnite ručnú brzdu.
 2. Ak je to potrebné, nastavte pre nabíjaním prúd.
 3. Nepoužívajte žiadne predlžovacie káble.
 4. Nabíjací kábel vždy pripájajte a odpájajte v nižšie uvedenom poradí.

  Pripájanie:

  1. Pripojte kábel do zásuvky.
  2. Pripojte kábel do vozidla.

   

  Odpájanie:

  1. Odpojte kábel od vozidla.
  2. Odpojte kábel zo zásuvky.

   

  LED svetelná signalizácia:

  • Biela: Signalizačné svetlo
  • Červená: Chyba nabíjania
  • Oranžová: Spúšťanie procesu
  • Modrá: Nabíjanie prebieha
  • Zelená: Nabitie je kompletné

   

 5. Dôležitá poznámka: Zamknite vozidlo - proces nabíjania sa začne iba vtedy, keď je vozidlo zamknuté.

Bežné nabíjanie striedavým prúdom (AC):

Takto sa nabíja vaše vozidlo efektívne, hlavne cez noc, ale aj počas dňa. V porovnaní s domácou sieťovou zásuvkou poskytuje nabíjacia stanica na striedavý prúd viac energie a dokáže nabiť batériu za pár hodín. Tento typ nabíjacej stanice sa skrátene označuje ako AC nabíjacia stanica.

Rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom (DC**):

Ak potrebujete vozidlo rýchlo nabiť, sú nabíjacie stanice s jednosmerným prúdom lepšou voľbou. Dokážu rýchlo dobiť batériu vášho vozidla – napríklad počas nákupu alebo návštevy reštaurácie. Proces nabíjania trvá od 30 do 40 minút. Tento typ nabíjacej stanice sa skrátene označuje ako DC nabíjacia stanica**.

Viac informácií nájdete na stránke www.mini-charging.com

Ak narazíte na problém s nabíjacím stĺpom, kontaktujte jeho prevádzkovateľa. Jeho kontaktné číslo sa zvyčajne nachádza na nabíjacom stĺpe. 

Tel. č. služieb zákazníkom značky MINI: +421 2 60202080
E-mail: infomini.sk@mini.com
Prevádzkové hodiny: od 9:00 do 18:00, pondelok až piatok

 

EKOLOGICKÉ A SOCIÁLNE ŠTANDARDY V DODÁVATEĽSKEJ SIETI.

Hlavnými surovinami pre vysokonapäťovú batériu sú kobalt, lítium, grafit a nikel. Pre výrobu jej puzdra sa využíva hliník. MINI (BMW Group) je odhodlané vyvíjať dodávateľský reťazec, ktorý je zodpovedný, udržateľný a spĺňa naše vlastné vysoké štandardy etiky a ľudských práv. Každý nominovaný dodávateľ musí poskytnúť informácie o uplatnení environmentálnych, sociálnych a regulačných štandardov, vrátane rešpektovania ľudských práv a zákazu nútenej práce.

Tesne spolupracujeme s dodávateľmi hlavných surovín, aby sme sa uistili, že sa všetky materiály získavajú zodpovedne, s cieľom chrániť a zveľaďovať životné prostredie, spolu so zaistením bezpečnosti a spokojnosti zamestnancov v každom bode dodávateľského reťazca. Taktiež pokračujeme vo vylepšovaní logistických operácií s cieľom znížiť dopad transportu komponentov do našich tovární.

MINI (BMW Group) skúma pôvod surovín veľmi dôsledne a prísne. Pri voľbe dodávateľov sa držíme smernice OECD Due Diligence Guidance for Responsible Business Conduct (snaha o zodpovedné správanie pri podnikaní). Navyše, od našich priamych dodávateľov vyžadujeme aj to, aby  ich dodávatelia takisto spĺňali smernice. Transparentnosť dodávateľskej siete je základom pre zaručenie našich požiadaviek udržateľnosti pre našich dodávateľov.

Spolu s firmami BASF, Samsung SDI a Samsung Electronics sme sa zaviazali ťažiť kobalt udržateľným spôsobom. V spoločnom projekte v Konžskej demokratickej republike sa snažíme pochopiť, ako sa dajú zlepšiť životné a pracovné podmienky miestnych obyvateľov. Na prevenciu a zabránenie nepriaznivých dopadov, a aby sme nesklamali obyvateľov Konga, sme tiež poverili Nemeckú spoločnosť pre medzinárodnú spoluprácu (GIZ GmbH) zlepšením pracovných podmienok remeselnej ťažby kobaltu v pilotnom projekte v Konžskej demokratickej republike. Sme si vedomí našej zodpovednosti pri ťažbe a spracovaní surovín za normálnych podmienok. Pravidelne kontrolujeme ťažbu, spoznávame bane a pracovné metódy našich partnerov a staráme sa o čistú regeneráciu.

Okrem toho sa všeobecne snažíme znižovať potrebu dôležitých surovín ako je kobalt a BMW Group sa adekvátne tomu usiluje zvýšiť podiel recyklovaného kobaltu v článkoch batérií.

Pri získavaní hliníka nenakupujeme iba pre svoju vlastnú potrebu, ale poskytujeme tento materiál aj našim dodávateľom, spoľahlivo a za predvídateľné ceny. To vytvára vyššiu stabilitu plánovania na oboch stranách. Pre splnenie našich dlhodobých požiadaviek na udržateľnú produkciu hliníka v budúcnosti sa BMW Group stal prvým výrobcom automobilov, ktorý sa pridal k iniciatíve Aluminium Stewardship, aktívne požadujúcej ekologickú aj sociálnu udržateľnosť pre certifikovaný hliník na celom jeho hodnotovom reťazci, od ťažby až po recykláciu.
Zároveň sa snažíme uvádzať do našej výroby stále viac recyklovaného hliníka. Využitie druhotných surovín má pozitívny dopad obzvlášť na nasledujúce aspekty udržateľnosti: biodiverzita, emisie CO2 (obzvlášť pri surovinách s energeticky náročnou výrobou ako je hliník, oceľ a meď) alebo znižovanie odpadov. Priemerný podiel druhotného hliníka v našich vozidlách je 20 %. Pre hliníkové odliatky je to 40 %. Spolupracujeme s Aluminium Stewadship iniciatívou na certifikácii našich hliníkových partnerov, v súlade s existujúcimi štandardmi udržateľnosti. Viac informácií nájdete na stránke aluminium-stewardship.org

Lítium získavané pre komponenty MINI Cooper SE pochádza z Austrálie. Ťaží sa z depozitov tvrdého kameňa, ktoré spadajú pod najvyššie štandardy udržateľnosti. BMW Group stále pokračuje vo výskume, ktorého cieľom je zistiť, ako sa dajú materiály ako lítium nahradiť recykláciou batérií, opätovnou výrobou či koncepciami uzavretého reťazca. 

Získanie maximálnej prehľadnosti o našom dodávateľskom reťazci nám pomáha už v zárodku odhaľovať prípadné problémy a účinne ich riešiť, často v spolupráci s dodávateľmi a ďalšími akcionármi. Zvýšenie transparentnosti a efektívnosti zdrojov v našom dodávateľskom reťazci je založené na našom dodržiavaní ekologických a sociálnych štandardov, tak ako sú zadefinované v štandarde udržateľnosti dodávateľskej siete BMW Group. Navyše dodržiavame aj medzinárodné štandardy ako sú napríklad smernice Globálnej kompaktnej iniciatívy OSN (Davos, 1/99), Deklarácia základných princípov a práv v práci (Ženeva, 6/98) alebo Medzinárodná organizácia práce a jej proces dodržiavania smerníc "Riadiacich princípov podnikania a ľudských práv OSN". 

Ekologickosť akéhokoľvek elektrického auta závisí v konečnom dôsledku na elektrine, ktorou nabíja svoju batériu. Ďalším aspektom celoživotnej karbónovej stopy je energia, využívaná na výrobu batérie. Pri zohľadnení týchto faktov testy preukázali, že ak sa MINI Cooper SE nabíja obnoviteľným mixom elektrickej energie, tak si "odpracuje" emisie CO2, vzniknuté počas výroby, približne po 19 000 km. Počas celého životného cyklu sú emisie CO2 MINI Cooper SE o 40 % (EU mix), resp. až o 70 % nižšie než pri benzínovom MINI Cooper S. To znamená, že pri typických každodenných kilometrových nájazdoch trvá iba približne rok, kým začne MINI Cooper SE znižovať emisie skleníkových plynov, spôsobujúcich globálne oteplenie, namiesto ich produkovania.

The all-electric MINI side view
MINI Electric
MINI 5-door Hatch side view
MINI 5-DVEROVÉ
MINI Convertible side view
MINI CABRIO
MINI Clubman side view
MINI Clubman
MINI Countryman side view
MINI Countryman
MINI Countryman SE side view
MINI COUNTRYMAN PHEV
MINI John Cooper Works side view
john-cooper-works
MINI John Cooper Works logo